71 yıl sonra bir birinci: İsrail ile hava ulaştırma muahedesi yenilendi

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye ile İsrail ortasında 4 Temmuz’da İstanbul’da sivil havacılık müzakereleri gerçekleştirildiği belirtilerek, mutabık kalınan konuların kaleme alındığı mutabakat zaptı için dün telekonferans yoluyla imza merasimi düzenlendiği söz edildi.

Hava ulaştırma ve havacılık güvenliği alanında iki ülke ortasındaki iş birliğini güçlendirecek hususların imza altına alındığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

“İsrail hava yolu şirketlerinin uçuş yapabilmesi ismine havalimanlarımızda alınacak ek güvenlik tedbirleri için çalışma kümesi kurulması konusunda mutabık kalındı. Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Kemal Yüksek ve İsrail Sivil Havacılık Kurumu Genel Müdürü Joel Feldschuh, 1951 tarihli hava ulaştırma mutabakatının yerine geçecek yeni hava ulaştırma muahedesini parafe etti. Türk hava yolu şirketlerinin İsrail’e gerçekleştirdikleri uçuşlar için İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Dalaman olmak üzere 5 çıkış noktası bulunuyor. Yeni yapılan mutabakatla Türkiye’deki rastgele bir noktadan İsrail’e uçuş gerçekleştirilmesi mümkün hale geldi.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.