ABD Lideri Joe Biden Covid-19’a yakalandı

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, ABD Lideri Joe Biden’ın korona virüsüne (Covid-19) yakalandığını ve hafif belirtiler gösterdiğini duyurdu.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, yazılı açıklama yapan Jean-Pierre, “Bu sabah Lider Biden’ın Covid-19 testi olumlu çıktı. Kendisi, büsbütün aşılı ve 2 defa takviye dozunu da oldu, hafif belirtiler gösteriyor” tabirini kullandı.

Biden’ın, ABD Hastalık ve Denetim Merkezlerinin (CDC) talimatları gereği, Beyaz Saray’da karantinaya gireceğini ve tüm işlerini uzaktan yöneteceğini belirten Jean-Pierre, bugünkü toplantılara da Zoom üzerinden ya da telefonla katılacağını aktardı.

Jean-Pierre, Biden’ın “Paxlovid” isimli ilaç ile tedavisine başlandığını söyledi.

Beyaz Saray’ın Biden’ın sıhhat durumu konusunda günlük güncelleme vereceğini vurgulayan Jean-Pierre, protokoller gereği Beyaz Saray’ın Biden ile yakın temaslı herkesi bilgilendireceğini tabir etti.

Jean-Pierre, Biden’ın en son 19 Temmuz Salı günü test yaptırdığını ve bu testin sonucunun negatif olduğunu belirtti.

BİDEN’IN TABİBİ: TEDAVİYE OLUMLU KARŞILIK VERECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM

Öte yandan Biden’ın hekimi Kevin O’Connor da yaptığı yazılı açıklamada, Biden’ın bugün rutin denetimleri kapsamında Covid-19 testi yaptırdığını ve sonucun “pozitif” çıktığını aktardı.

Biden’ın hafif belirtilerinin dün akşam başladığını aktaran O’Connor, liderin burnunun aktığını, yorgunluğu olduğunu ve vakit zaman boğaz kuruluğundan yakındığını anlattı.

O’Connor, Besin ve İlaç Yönetimi (FDA) tarafından acil kullanım onayı alan Paxlovid isimli ilacı Biden’a yazdığını belirterek, “Başkan’ın aşılı ve dayanak dozlu olarak bu tedaviye olumlu cevap vereceğini düşünüyorum” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.