ABD’nin Somali’ye yine asker konuşlandırılacağı öne sürüldü

ABD Lideri Joe Biden’ın yaklaşık 500 ABD askerinin tekrar Somali’ye yerleştirilmesine onay verdiği öne sürüldü. Üst seviye bir idare yetkilisi yaptığı açıklamada, “Başkan Biden, Savunma Bakanı’nın, Eş-Şebab’a karşı daha tesirli bir uğraş sağlamak için Somali’de kalıcı bir ABD askeri varlığının tekrar kurulması talebini onayladı” tabirlerini kullanarak, “Bu, evvelki idarenin geri çekilme kararı almasından bu yana, Somali’ye giriş çıkış yapan ve halihazırda operasyonda olan güçlerin yine yerleştirilmesidir” dedi.

Yetkili, “Eş-Şebab’ın ABD’lileri amaç alma niyeti ve kabiliyetine sahip olduklarına dair net deliller gördük” tabirlerini kullanarak, Biden idaresinin bu husustaki tavrı, “Somali’de küçük, kalıcı bir ABD varlığı” formunda değiştirdiğini aktardı.

Somali’de yine konuşlandırılacak olan asker varlığının 500’den az olacağını söz eden yetkili, ABD’nin eski Lider Donald Trump periyodunda askerleri geri döndürme siyasetinin bir “kuvvet müdafaa riski” meydana getirdiğini belirtti. Yetkili, Lider Biden’ın “özel operatörlerin güvenliğini ve aktifliğini artırma kararı aldığını” açıkladı.

Trump’ın Aralık 2020’de Somali’deki ABD askerlerini geri çekmesinden evvel yaklaşık 700 ABD askerie, Somali’de kendi idaresini kurmaya çalışan terör örgütü El Esas irtibatlı Eş-Şebab’a karşı çabada mahallî güçlere yardım ediyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.