Aydın-Denizli ortası ulaşım 70 dakikaya düşecek: Yıllık 731 milyon lira tasarruf sağlanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, otoyol imal çalışmalarını inceledikten sonra Salihağa Kavşağı’ndaki şantiye alanında yaptığı açıklamada, 6 bin 100 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu son yirmi yıl içinde 28 bin 650 kilometreye çıkardıklarını söyledi.

Bu süreçte İstanbul-İzmir, Menemen-Aliağa-Çandarlı, Ankara-Niğde, Kuzey Marmara otoyollarının yanı sıra 1915 Çanakkale Köprüsü’nü de içeren Malkara-Çanakkale otoyolunu hizmete aldıklarını hatırlatan Karaismailoğlu, yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilen bu projelerin yatırımcılara inanç verdiğini, Aydın-Denizli Otoyolu’nu da yeniden yap-işlet devret modeliyle hayata geçireceklerini lisana getirdi.

Bakan Karaismailoğlu, sanayi, tarım, turizm ve ihracat merkezi olarak ürettiği katma pahayla ülke iktisadına kıymetli katkılar sunan Denizli ile Aydın’ın otoyolla birbirlerine bağlanacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Bölgenin en kıymetli ihracat merkezi pozisyonundaki İzmir Limanı’na Denizli üzerinden sanayi ve tarım eserlerinin daha kısa müddette nakledilmesi sağlanacaktır. Pamukkale, Efes, Didim, Kuşadası üzere kıymetli turizm merkezlerine ulaşım çok daha kolaylaşacaktır. Bölgemizdeki vatandaşlarımızın otoyolumuzun tamamlanıp hizmete alınacağı günü heyecanla beklediğinin farkındayız. Biz de bu heyecanı paylaşıyoruz. Bölgemiz ve vilayetlerimiz için öne çıkan ekonomik kıymetler otoyolumuzda gelişecek, bölgemizin turizm alanları genişleyecek, sanayi yatırımları artacak, istihdam artacak, turizm kapasitesi daha da güçlenecektir.”

Projede 3 bin 36 kişinin çalıştığını, projenin maliyetinin yaklaşık 1 milyar 100 milyon avro olduğunu belirten Karaismailoğlu, projenin 23’ü ilişki, 140’ı ana yol olmak üzere 163 kilometre uzunluğunda olduğunu aktardı.

Karaismailoğlu, otoyolda 13 viyadük, 100 köprü, 19 köprülü kavşak, 74 alt geçit ve 5 otoyol hizmet tesisinin bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Aydın-Denizli vilayetleri ortasındaki mevcut D320 kara yolu üzerinde tam 45 sinyalize kavşak bulunmaktadır. 126 kilometrelik güzergahın 2 saati bulan ulaşım müddeti, otoyolumuz ile 70 dakikaya düşecektir. Vakitten 560 milyon lira, akaryakıttan 168 milyon lira ve karbondioksit salınımından 3 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 731 milyon liralık tasarruf sağlayacağız. Gördüğünüz üzere yollarımız kısaldıkça sürat, konfor, güvenlik, tasarruf ve olağan ki kalkınma artmaktadır.”

Aydın-Denizli otoyolunun temelini Kasım 2020’de attıklarını hatırlatan Karaismailoğlu, “Toplamda 1,2 milyon ton üstyapı imalatı gerçekleştirdik. Nakdî gerçekleşme olarak da yüzde 37 ilerleme sağladık” dedi.

Adil Karaismailoğlu, Denizli’nin değerinin farkında olduklarını, bu nedenle kentin ulaşım ağını güçlendirecek her projeyi yakından takip ettiklerini belirterek, Denizli’de 2002’de 67 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 436 kilometreye yükselttiklerini söyledi.

Kentte bunun dışında Denizli Etraf Yolu olmak üzere 11 kara yolu projesinin devam ettiğini kaydeden Karaismailoğlu, bugün Honaz Tüneli’nin de olduğu etraf yolu projesini de inceleyeceklerini anımsattı.

Türkiye iktisadının 2023 maksatlarını yakalamasında gerekli olan altyapıyı titizlikle, devlet aklı ve planlamasıyla inşa etmek için çalışmaya ciddiyetle devam ettiklerini lisana getiren Karaismailoğlu, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Bu ciddiyeti pekiştiren en kıymetli çalışmalardan biri olan 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı ışığında projelerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz. Ülkemizin gelişimi, toplumun kalkınması ve Cumhuriyetimizin 100. yılı için koyduğumuz amaçlara ulaşmada gerekli her türlü uğraş ve kararlılığı göstermeye devam edeceğiz. Yunus Emre, ‘Biz gelmedik hengame için, bizim işimiz sevgi için, dostun konutu gönüllerdir, gönüller yapmaya geldik’ demektedir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak kimin ne dediğine bakmadan, milletimizi dinleyerek, ‘işimiz hizmet’ şuuru ve ‘hayat ulaşınca başlar’ anlayışıyla projelerimizi üretiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.