Batı Afrika’da Marburg Humması’na bağlı iki vefat

Dünya Sıhhat Örgütü‘nden (DSÖ) yapılan açıklamada, ülkenin Ashanti bölgesinde 2 kişinin Ebola‘ya misal bir salgından öldüğü bildirildi.

Bu bireylere yapılan Marburg humması testlerin olumlu çıktığı aktarılan açıklamada, olayların doğrulanması için bu sonuçların Senegal’deki bir laboratuvara gönderildiği tabir edildi.

Vakalarda ishal, ateş, mide bulantısı ve kusma üzere semptomların görüldüğü kaydedildi.

Batı Afrika’da Ağustos 2021’de birinci defa görülen Marburg humması, 2014-2016 ve 2021’de görülen Ebola salgınının da çıkış noktası olan Gine’nin güneyindeki Gueckedou bölgesinde tespit edilmişti.

ÖLÜM ORANI YÜZE 90’A KADAR ÇIKABİLİYOR

Ebola’nın yakın akraba tipi olduğu belirtilen Marburg virüsü, birinci kere 1967’de Almanya’nın Marburg kentindeki bir laboratuvarda tespit edilmişti.

Meyve yarasaları aracılığıyla bulaşan Marburg humması, beşerler ortasında da enfekte şahısların beden sıvıları yahut teması yoluyla yayılıyor.

Enfekte bireylerde yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, halsizlik, kusma üzere tesirler birdenbire ortaya çıkıyor ve birçok hastada 7 gün içinde şiddetli hemorajik belirtiler gelişiyor.

Aşısı ya da özel bir tedavisi olmayan Marburg hummasında vefat oranı ise yüzde 23 ila yüzde 90 ortasında değişebiliyor.

Virüsün birinci tespit edildiği 1967’den bu yana Güney ve Doğu Afrika ile Avrupa’da 12 Marburg hadisesi görüldü.

Angola’da 2005’te görülen Marburg humması salgınında, hastalığa yakalanan 252 kişinin yüzde 90’ı hayatını yitirmişti.

Batı Afrika ülkesi Sierra Leone’da 2018’de bir yarasada virüse rastlansa da beşerler ortasında rastgele bir olay kayda geçmemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.