Beyaz Saray’dan akaryakıt fiyatı açıklaması

Beyaz Saray İktisat Danışmanı Jared Bernstein ABD’de akaryakıt fiyatlarının son 34 gündür her gün gerilediğini ve galon (3.8 litre) başına 0.5 dolar düştüğünü belirterek, bunun son 10 yıldaki en sert düşüşlerden birisi olduğunu tabir etti.

ABD’li şoförlerin akaryakıta haziran doruğuna nazaran aylık 25 dolar daha az harcadığını belirten Bernstein “ABD’li şoförler düşen akaryakıt fiyatları sayesinde günde ortalama 190 milyon dolar tasarruf ediyor” dedi. Petrol fiyatlarındaki 20 dolarlık düşüşün akabinde trendin devam etmesini ve fiyatların galon başına 4 doların altına düşmesini beklediğini kelamlarına ekledi.

HAZİRANDA 120 DOLARI AŞMIŞTI

Geçen hafta 100 doların altını gören brent petrolün varil fiyatı bu sabah prestijiyle 105 dolardan el değiştirdi. Haziranın ikinci haftasında varil fiyatı 120 doların üzerine tırmanmıştı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sebebiyle arza yönelik telaşlar devam etse de mümkün bir resesyonda talebin düşeceği beklentisi son 1 ayda petrol fiyatlarında düşüşe yol açtı. Olağan son düşüşe karşın petrol fiyatları 2022 genelinde yüzde 40 yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.