Biden-Miçotakis ‘Türkiye’yi görüştü: Neo-otokratik fanteziler başarısızlığa mahkûm

ABD Lideri ile bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştiren komşu Yunanistan’ın Başbakanı, Türkiye’yi yakından ilgilendiren bir temas gerçekleştirdi. Joe Biden-Kiriakos Miçotakis görüşmesinde Türkiye eksenli mevzular öne çıktı.

Yunanistan basını Biden-Miçotakis görüşmesini “Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin aktifliğinin F-35 programına dahil edilmesini de içeren, bölgedeki yeni gelişmelerin katalizörü” olarak tanımlıyor. Kelam konusu gelişmelerin Ege ve Balkanlar’daki istikrarları Yunanistan lehine değiştirmesi bekleniyor.

YUNANİSTAN’IN F-35 GAYESİ

‘CNN Yunanistan’ mevzu ile ilgili olarak, Yunan İhtilali’nin 201. yıldönümünün kutlanması vesilesiyle, onuruna düzenlediği resepsiyonda ABD Lideri’ne hitaben Miçotakis’in ABD’nin beşinci jenerasyon uçakları projesine ülkesinin de katılmasının yolunun açılmasını talep ettiği haberini geçti. Miçotakis F-35 programına iştirak için Yunanistan’ın yol haritasının ana eksenlerini ABD ile paylaştı.

Yunanistan’ın F-35 yol haritası, vakit çizelgesi ve uçak sayısının yanı sıra, Başbakan’ın açıkladığı üzere, F-35 üretimine, Türkiye’nin ihraç edildiği JSF Programı’na Yunanistan’ın dahil edilişi maksadını de içeriyor.

Miçotakis bahis hakkında, “F-35 filosu edinme sürecini başlatacağız ve bu fantastik uçağı on yıldan daha kısa bir müddette Yunan havacılığına entegre etmeyi umuyoruz. Cuma günü Lockheed Martin’in Yunan havacılık sanayisine yatırım yapma konusundaki ilgisini resmen söz etmesinden memnuniyet duyuyorum” dedi.

Miçotakis Biden’e yönelik ayrıyeten, “Silahlı Kuvvetlerimize yatırım yapmaya devam edeceğiz ve egemenlik haklarımızın ihlâlini kabul etmeyeceğimiz konusunda katiyetle net olacağız. Bunu yalnızca Yunanistan’ı değil, NATO’nun güneydoğu kanadını da güçlendirmek için yapıyoruz” bildirisini verdi.

TÜRKİYE’YE ‘NEO-OTOKRATİZM’ İTHAMI

Yunanistan Başbakanı Biden ile yeni görüşmesi çerçevesinde Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyonunun yanı sıra Türkiye’yi de alakadar eden bir dizi sıkıntıyı de gündeme taşıdı.

Miçotakis Türkiye’yi isim vermeden bölgesinde “neo-otokratik” siyasetler gütmekle itham etti. Komşu ülke Başbakanı mevzu hakkında “Neo-otokratik fanteziler geçmiş yüzyıllara aittir. Başarısızlığa mahkûm olmalıdırlar. Ve (bu mesele) yalnızca Ukrayna’yla alâkalı değil. Tüm otoriter başkanlara egemenliğin rastgele bir ihlâline birleşik ve güçlü bir karşılıkla karşı konulacağına dair çok net bir ileti gönderilmeli. Bu nedenle Avrupa ve ABD’nin bu savaşta omuz omuza durması çok önemli” diyerek Moskova’nın yanı sıra isim vermeden Ankara’ya dolaylı bir ileti gönderdi.

F-16’LAR, UKRAYNA VE KIBRIS

Miçotakis son bilgilere nazaran, kelam konusu çıkışının devamında Türkiye’nin Ege’deki son teşebbüsleri hakkında Biden’e bilgi verdi. ‘Newsit’ isimli haber sitesi Miçotakis’in Biden’a Türkiye’nin “Mavi Vatan” argümanlarını içeren bir harita üzerinden sunum yaptığı bilgisini paylaştı. ‘CNN Yunanistan’ ise Miçotakis’in “Türkiye Ege’de Yunanistan’ın hava alanını ihlâl ediyor” bildirisini verdiği haberini geçti.

Biden-Miçotakis görüşmesinde Türkiye’nin F-16 model uçaklarının çağdaşlaştırılması projesi ile Ukrayna’daki savaş gündeme gelen hususlar ortasında oldu. Ayrıyeten, Kıbrıs’taki son gelişmelere de temas edildi. Miçotakis Kıbrıs ile ilgili olarak, Biden’a hitaben “Sayın Lider, Kıbrıs problemi hakkında son derece güzel bilgilendirildiniz ve lütfen müzakere sürecini BM Güvenlik Kurulu kararlarına uygun olarak yine rayına oturtmak için tüm nüfuzunuzu kullanın” iletisini verdi.

BEYAZ SARAY’IN AÇIKLAMASI

Biden-Miçotakis görüşmesi için Beyaz Saray kısa bir açıklamada bulundu.

Açıklamada, “Başkan Joseph R. Biden, Jr. bugün Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile bir ortaya geldi. Cumhurbaşkanı, Başbakan’ı Yunanistan’ın bağımsızlığının 201. yılı için tebrik etti. Başkanlar, ABD ile Yunanistan ortasındaki ilginin her zamankinden daha güçlü olduğunun altını çizdi ve iki yüzyıldan fazla bir müddettir ikili bağlarımızı tanımlamaya yardımcı olan kalıcı, beşerden beşere bağlara dikkat çektiler” denildi.

Açıklamanın devamında, “(Biden ve Miçotakis) Güçlü ve büyüyen savunma ortaklığımızı, ortak demokratik kıymetlerimizi ve ikili ticaret ve yatırımı daha da genişletme taahhüdümüzü gözden geçirdiler. Ukrayna’daki gelişmeleri, Rusya’ya sebepsiz saldırganlığı için maliyet getirme eforlarına güçlü dayanağımız de dahil olmak üzere kıymetli problemleri ele aldılar ve Ukrayna halkını ve hükümetini desteklemeye devam etme kelamı verdiler” görüşü öne çıktı.

Beyaz Saray’ın açıklaması “(Biden ve Miçotakis) Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin yanı sıra güç güvenliği, iklim değişikliği ve demokrasiye yönelik tehditler de dahil olmak üzere global zorluklarla yüzleşmek için ortak gayretleri da ele aldılar” bilgisiyle son buldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.