Birleşmiş Milletler, ‘Turkey’ ismini ‘Türkiye’ olarak değiştirdi

Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye’nin talebinin akabinde yabancı lisanlarda “Turkey” olarak kullanılan ülke ismini “Türkiye” olarak değiştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan genelgede, ihraç eserlerinde “Made in Turkey” yerine “Made in Türkiye” tabirinin kullanılmaya başlanacağı kaydedilmişti.

AA’nın aktardığına nazaran, “‘Türkiye’ markasını güçlendirme çalışmaları kapsamında”, başta öbür devletler ve memleketler arası kurum, kuruluşlarla resmi alakalarda olmak üzere, her türlü faaliyet ve yazışmalarda, “Turkey”, “Turkei”, “Turquie” ve gibisi ibareler yerine “Türkiye” ibaresi kullanılacak.

‘MEKTUP, ALINDIĞI ANDAN İTİBAREN GEÇERLİ’

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türkiye’nin yabancı lisanlardaki isminin “Türkiye” olarak değiştirilmesine yönelik Genel Sekreter Antonio Guterres’e gönderdiği mektubu aldıklarını söyledi. Dujarric, ülke isminin değiştirilmesinin mektubun alındığı andan itibaren geçerli olduğunu belirtti.

Resmi Gazete’te yayınlanan genelgede, şu sözlere yer verilmişti:

“Yurt içi ve yurt dışında bu anlayışla sürdürülen çalışmalarda; Türk milletinin esaslı ve tarihinden gelen kıymetlerine büyük ihtimam gösterilerek, “Türkiye” markası ulusal ve milletlerarası mecrada ülkemizin çatı markası olarak kabul edilmiştir.

“Türkiye ibaresi, Türk milletinin kültür, medeniyet ve pahalarını en güzel formda temsil ve tabir etmektedir. Bu kapsamda, ihraç eserlerimizde “Made in Turkey” yerine “Made in Türkiye” ibaresi kullanılmaya başlanarak ülkemizin memleketler arası ticarette gururu olan eserlerimiz ‘Türkiye’ ibaresi ile tanıtılmış ve tüm dünya ile buluşturulmuştur. Bundan sonra da her alanda devletimiz ve milletimizin binlerce yıllık birikiminin ‘Türkiye’ markası altında temsili hedeflenmektedir.

Bu çerçevede, ‘Türkiye’ markasını güçlendirme çalışmaları kapsamında, başta öteki devletler ve milletlerarası kurum ve kuruluşlarla resmi ilgilerde olmak üzere, her türlü faaliyet ve yazışmalarda ‘Turkey’, ‘Turkei’, ‘Turquie’ vb. ibareler yerine ‘Türkiye’ ibaresinin kullanımı konusunda gerekli hassasiyet gösterilecektir.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.