BM ve UEA’dan Zaporijya nükleer santrali uyarısı: Arındırılmış bölge olmalı

Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya Nükleer Santrali etrafında Ukrayna ve Rusya güçleri ortasındaki çatışmalara yönelik kaygılar devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres BM Güvenlik Kurulunda yaptığı konuşmasında, Ukrayna topraklarında yer alan Rus denetimi altındaki Zaporijya Nükleer Santrali etrafında taraflara askerden arındırılmış bölge davetinde bulunarak, “İlk adım olarak, Rus ve Ukrayna kuvvetleri santral alanına yanlışsız yahut santral alanından rastgele bir askeri faaliyette bulunmama taahhüdü vermelidir” dedi.

Guterres, “İkinci bir adım olarak, askerden arındırılmış bölge üzerinde bir mutabakat sağlanmalı. Bilhassa bu, Rus güçlerinin tüm askeri işçi ve teçhizatını bu bölgeden çekme taahhüdünü ve Ukrayna güçlerinin oraya girmeme taahhüdünü içerecektir” sözlerini kullandı.

UAEA, SANTRALDE HASAR TESPİT ETMİŞTİ

Uluslararası Atom Gücü Ajansı (UAEA) Zaporijya Nükleer Santrali’ni ziyareti sonrası yayınladığı raporda, santralinin etrafında bir güvenlik bölgesi oluşturulması davetinde bulunmuş, uzmanların ön taraftaki santralde büyük hasar tespit ettiği belirtilmişti. İnsan kaynaklı yanlışların nükleer bir felakete neden olabileceğine dikkat çeken UAEA, “Rus askeri işgali altında tesisi işleten Ukraynalı işçi, daima yüksek gerilim ve baskı altında. Bu sürdürülebilir değil ve insan kusuruna yol açabilir” tabirlerini kullanmıştı.

”ATEŞLE OYNUYORUZ”

Rapor hakkında açıklamalarda bulunan UAEA Lideri Rafael Grossi, “Ateşle oynuyoruz ve çok çok büyük bir felaket meydana gelebilir. Bu nedenle raporumuzda tesiste ve etrafında nükleer açıdan inançlı ve emniyetli bir muhafaza alanı yaratılmasını öneriyoruz” dedi.

Grossi’nin teklifini destekleyen Guterres de tesis civarında askeri faaliyetlerin durdurulması davetinde bulundu. Rus ve Ukraynalı tarafları “askerden arındırılmış alan” oluşturulması konusunda mutabakata varmasını isteyen Guterres, bu bölgenin inançlı olabilmesi için iki taraftan da taahhütte bulunmasını talep etti.

Guterres, “Bu taahhüt bilhassa Rus güçlerinin askeri işçi ve ekipmanını bu alandan çekmesini ve Ukraynalı güçlerin de bu alana girmemesini içermeli” dedi.

UAEA’nın raporu Rus askerlerinin ve askeri ekipmanının nükleer tesiste bulunduğunu doğruluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.