Bu 2 Altcoin İçin Sıcak Gelişme: Ortaklık ve Daha Fazlası…

Stellar Lumens (XLM) akıllı sözleşme platformu Soroban’ı piyasaya sürdü. Wintermute, TRON (TRX) için borsalar arasında likidite sağlayacak. Altcoin projelerine ilişkin gelişmeleri okuyucularımız için hazırladık.

Altcoin, Soroban platformu üzerinde çalışıyor

Stellar Lumen, yeni bir akıllı sözleşme platformu olan Soroban platformu üzerinde hala çalışıyor. Platformu, ölçeklenebilirlik ve duyarlılık için tasarlıyor. Geçen ay bir önizleme yayınlandı ve akıllı sözleşmeyi yazan geliştiricilerin geri bildirimleriyle karşılandı. En son önizlemede altcoin, bir sonraki hamlesine ilişkin kısa bir açıklama yaptı. Ayrıca, akıllı sözleşmesiyle ilgili birkaç güncelleme yayınladı.

Önceki güncellemelerden alınan geri bildirimlere yanıt olarak altcoin, az sayıda yerleşik sözleşme sunmaya karar verdi. Bunun, çalıştırması ucuz ve hızlı, kullanışlı temel işlevsellik sağlaması bekleniyor. İlk yerleşik sözleşmenin ilk geçişi de dahil olmak üzere bunları dağıtmak için kullanılan makine, en son sürümde uygulandı. En son güncelleme, ölçümün genişletilmesi için de hükümler koydu. Bu, sözleşme ortamının işlevselliğinin çoğunun kapsanmasını sağlamak içindi. Bu, “soyut maliyet modellerine girdiler” şeklinde yapılacak.

Bu sürüm, maliyet modellerini gerçek CPU maliyetlerine kalibre etmek için kullanılan kodu da geliştiriyor. Şu anda maliyet modelleri kalibre edilmemiş durumda. Bu yüzden, herhangi bir sınırlamaya tabi değil. Gelecekte, maliyet modelleri tamamen kalibre edilecek. Bunun ardından üretim ağlarında çalıştırıldığında, limitlere ve ücretlere tabi olacak.

Soroban’da yeni komutlar tanıtıldı

Soroban-SDK, daha iyi bir kullanıcı deneyimine ve bazı yeni işlevlere sahip olacak şekilde güncellendi. Benzer şekilde ekip, soroban-cli, daha iyi bir kullanıcı deneyimine sahip olmak için yeni komutlar ekledi. Eklenen komutlar soroban-cli serve komutu, soroban-cli okuma komutu, soroban-cli gen komutu ve soroban-cli tamamlama.

Buna ek olarak ekip, çoğu sözleşmenin uygun imzacılar tarafından imzalandığından emin olmak için çağrıları doğrulamasını sağlayan işlevselliğe sahip yeni bir Yetkilendirme SDK’sı (soroban-auth) ekledi. Soroban’daki sözleşmelerin, tercih ettikleri kimlik doğrulama şemasını uygulaması mümkün. Ancak bu SDK, Stellar hesapları, Ed25519 imzaları ve sözleşmeler arası çağrılarla uyumlu varsayılan bir seçenek sağlayacak.

Bu arada, geliştiriciler, Soroban’ı önümüzdeki birkaç ay içinde pil içeren bir akıllı sözleşme platformu olarak tasarlamayı hedefliyor. Bunu yaparken, geliştirici dostu, mantıklı ve ölçeklenebilir hale getirmek için büyük ölçüde geri bildirime güvenecekler. Proje, başlangıçtan itibaren kullanıcıların girdilerine dayanıyor. Kriptokoin.com’dan takip etttiğiniz üzere, Haziran ayında ekip, Stellar Dev Discord’da bir başlık açıp öneriler istedikten sonra projenin adı olarak Soroban’a karar verdi. Yeni olmasına rağmen, önde gelen teknolojiler üzerine kuruldu: WASM ve Rust.

Wintermute, TRX için borsalar arasında likidite sağlayacak

Resmi duyuruya göre Wintermute, TRONDAO’nun yerel tokeni ‘TRX’ için borsalar arasında likidite sağlayacak. Ayrıca, her tür piyasa koşulunda rekabetçi spreadleri teşvik edecek. Ek olarak, sürdürülebilir bir likidite modeli oluşturmaya yardımcı olacak. Bunun için piyasa koşullarına ilişkin bilgiler ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm TRON ekosistemi için stratejik bir ortak olarak hareket edecek.

Piyasa yapıcılar, menkul kıymetleri almaya veya satmaya hazır olan firmalar. İşlemlerin hızlı bir şekilde yürütülmesini ve sözleşme tarafları için daha iyi likidite sağlayan belirli miktarlarda kripto para satın almak veya satmak istedikleri güncel fiyatlar sunarlar. Bu kuruluşlar geleneksel menkul kıymet piyasalarında önemli oyunculardır. Buna rağmen, kripto para birimlerindeki rolleri son yıllarda artıyor.

Oldukça yeni bir katılımcı olmasına rağmen, Wintermute OTC ile ilgili her şey için önde gelen piyasa yapıcı firmalardan biri haline geldi. Kurumların ve bireylerin en rekabetçi fiyatlarla her boyutta kripto trade yapmasına izin verdi. TRON kullanıcılarının doğrudan Wintermute’a bağlanarak 60’tan fazla likidite havuzunda işlem gerçekleştirmeleri mümkün. Wintermute İş Geliştirme Direktörü David Micley, şu açıklamayı yaptı:

“Wintermute ve TRON arasındaki bu son ortaklık, önde gelen DeFi projeleriyle ortak olma ve piyasaları daha likit hale getiren en iyi yaptığımız şey aracılığıyla desteğimizi sunma çabalarımızın bir uzantısıdır. Bir likidite sağlayıcısı olarak TRON ekosistemine katkıda bulunma fırsatından heyecan duyuyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.