Bu Kripto Para Platformu Mecliste: Sahipleri Kaçtı!

Mısırlı yetkililer, binlerce yatırımcıyı dolandıran çevrimiçi kripto para dolandırıcılığı yapmakla suçlanan 13’ü yabancı 29 kişiyi gözaltına aldı. Raporda, ağın şu anda ekonomik kriz ve hızlı enflasyonla mücadele eden ülkedeki kurbanlardan yaklaşık 620.000 doları cebe indirdiği belirtildi. İşte detaylar…

Mısır’da kripto para dolandırıcılığı

Kriptokoin.com olarak haberlerimizde bildirdiğimiz gibi, alandaki dolandırıcılık maalesef devam ediyor. Mısırlı yetkililer, binlerce yatırımcıyı dolandırdığı iddia edilen bir çevrimiçi kripto para birimi dolandırıcılığı yürüttüğü şüphesiyle 13’ü yabancı olmak üzere 29 kişiyi tutukladı. Devlet basınında çıkan haberlere göre ağ, şu anda ciddi bir ekonomik kriz ve aşırı enflasyondan muzdarip olan ülkedeki kurbanlarından yaklaşık 620.000 dolar biriktirmeyi başardı. Savcılık Cumartesi günü yaptığı açıklamada, çevrimiçi platform “HoggPool”un arkasındaki grubun, müvekkillerine hukuka aykırı bir şekilde mali kazanç vaat ederek onları kandırdığını ortaya koydu.

Açıklamaya göre, müşterilerden yüksek kâr vaadiyle çeşitli kripto para madenciliği ve ticaret hizmetleri için cazip döviz kurları tahsil edildi. Bir talk show sunucusu olan Amr Adib, planın altını çizerek, “müşteriler, karşılığında 30.000 Mısır poundu kazanmak için bir bilgisayar madenciliği aracına 4.000 Mısır poundu ödedi; 100.000 Mısır poundu ödeyenlere bir milyon Mısır poundu kazanç sözü verildi,” dedi. Yani HoggPool, günlük yüzde 10 kârla 10 dolardan başlayan kripto para madenciliği makineleri satın alarak veya kiralayarak müşterilerine bütçelerine ve hedeflerine göre farklı planlar sundu.

Dolandırıcılar, sahte bir ticari lisans sergiliyordu

Ağustos ayında HoggPool, birçok yatırımcının fonlarını da alarak Şubat ayında aniden ortadan kaybolmadan önce faaliyetlerine başladı. Platform, Mısır’a ait olduğu iddia edilen ticari lisansın bir görüntüsünü Facebook’ta yayınlayarak kullanıcıların güvenini kazandı. Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin gibi çeşitli kripto para birimlerini madencilik yapmak için ileri teknoloji ve algoritmalar kullandığını iddia etti. Ayrıca, müşterilerin conlerini farklı borsalarda alıp satmalarına yardımcı olabilecek bir uzman ekibine sahip olduğunu iddia etti. Ancak 24 Şubat’ta platform aniden müşterilerine ödeme yapmayı bıraktı. Birçok kullanıcı boşuna platformla iletişim kurmaya çalıştı.

Bazı kullanıcılar sosyal medyada platforma katılmak için hayat birikimlerini yatırdıklarını veya akrabalarından veya arkadaşlarından borç para aldıklarını söylediler. Devlet tarafından işletilen günlük gazete Al-Ahram’a göre, yetkililer ağla ilgili soruşturmaları sırasında 16 Mısırlı ve 13 yabancı uyruklu kişi tutukladı. Yetkililer 95 cep telefonu, 3.367 SIM kart ve 41 yabancı banka kartına el konulduğunu bildirdi. Ağın, yakalandıklarında “Riot” adlı yeni bir platform başlatmayı planladığı iddia ediliyor. Ne yazık ki bu olay, Mısır bugüne kadarki en kötü ekonomik krizlerinden birini yaşarken meydana geliyor. Mısır poundu sadece bir yılda ABD doları karşısında yarı yarıya değer kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir