Bu liseler sağlıkçı yetiştiriyor

Lise tercih süreci başladı, öğrenciler âlâ bir gelecek için araştırmaya koyuldu. Uzmanlar hem meslek edinme hem de güzel iş fırsatları sunması açısından sıhhat eğitimi veren liseleri öneriyor. Sıhhat hizmetleri öğrencileri staj programları sayesinde hem dalda tecrübe kazanarak mezun oluyor hem de iş yeri açma dokümanı almaya hak kazanıyor. Lisede tercih ettiği kısımla ilgili üniversite eğitimi almak isteyenlere ek puan da veriliyor.

SAĞLIK ALANINDA 3 ÖRNEK OKUL

Prof. Dr. Ragıp Üner Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi sıhhat hizmetleri alanında ebe yardımcılığı, hemşire yardımcılığı, sıhhat bakım teknisyenliği kollarında eğitim alıyor. Nefise Andiçen Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi de hastanın beslenmesini sağlama, bilgisayar ofis programlarını kullanma, sıhhat hizmetlerinde tesirli irtibat kurma, insan bedeninin anatomi ve fizyolojisini tanıma, asta/yaralıya birinci yardım uygulama ile ilgili maharet kazandırılmasını hedefleniyor. Gevher Nesibe Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi de bu alanda eğitim veren okullardan.

Mezun olan öğrenciler aldıkları eğitim ile kamu ve özel sıhhat kurum ve kuruluşlarının yanı sıra çocuklara hizmet veren kamu kurumlarında istihdam edilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.