Bu USB kablo sınırları zorluyor: Telefon ve laptoplarda yeni dönem!

Akıllı telefonlardan dizüstü bilgisayarlara kadar günümüz teknolojik cihazların ortak sorunu bataryaların dolma süreleri olabilir. Ancak yeni nesil USB-C 2.1 kablo ile bu sorunun büyük derecede önüne geçilecek gibi görünüyor. Hollanda merkezli Club3D’nin yeni USB-C 2.1 kablosu, 240W’a kadar güç aktarımı yapabiliyor.

Apple’ın çift USB-C girişli şarj cihazından ilk görüntüler!

240W güç aktarımı yapabilen yeni nesil USB-C 2.1 kablo

Her cihazla uyumlu olan USB Type-C kablo fikri, sunabileceği güç miktarından dolayı sınırlı bir kullanıma sahip. Ancak Club3D isimli firma, 240W’a kadar güç sağlayabilen yeni nesil USB-C 2.1 kablosunu satışa çıkardı. Şirket müşterilere üç farklı kablo seçeneği sundu: ikisi güç, veri ve video aktarımı için USB-C 2.1; diğeri ise güç ve daha yavaş veri için USB 2.0 girişinde.

Halihazırda kullanılan USB-C kablolarının sağlayabileceği maksimum güç 100W sınırında olduğu için Club3D’nin yeni ürünleri oldukça iddialı görünüyor. Üç modelden ilk olan CAC-1573, yalnızca 480Mbps’de USB 2.0 veri aktarım hızı sunuyor ve video çıkış desteği bulunmuyor.

Bir üst model olan CAC-1575 ise 20Gbps’ye kadar USB4 hızın yanı sıra, 60Hz 4K videolar için aktarım desteği sunduğunu söylüyor. Son olarak CAC-1576; 40 Gbps’ye kadar USB4 hızı ve 60 Hz 8K video desteğine yer veriyor. Ayrıca diğer iki kablo iki metre, en güçlü model CAC-1576 sadece bir metre uzunluğunda.

Club3D’nin yeni nesil kabloları her ne kadar heyecan verici olsa da, bu güç aktarımını destekleyebilecek bir şarj adaptörü bulunmuyor. Hollandalı şirketin kendi şarj cihazı başlıkları maksimum 132W desteklediğini iddia ediyor.

Bundan dolayı yeni USB-C 2.1 kabloları, akıllı telefonlar ve çoğu dizüstü bilgisayar için kullanmak en azından şimdilik mümkün değil. Ayrıca bu kabloların fiyat etiketini ve ne zaman satın alınabileceğini henüz bilmiyoruz.

Peki siz yeni nesil USB-C 2.1 kabloları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.