Bulgaristan’da başbakan adayı Vasilev hükümet kuramadı

İstifa eden Başbakan Kiril Petkov’un hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı olan Vasilev, 240 üyeli parlamentoda 67 sandalyeye sahip PP’nin hükümet kurabilecek kadar oy dayanağı bulamadığını bildirdi. Hükümetin güvenoyu alması için en az 121 gerektiğini anımsatan Vasilev, yaptıkları görüşmelerin sonucunda yalnızca 117 milletvekilinin dayanağını alabildiklerini, salt çoğunluğa ulaşamadıklarını belirtti.

Vasilev, hükümeti kurma misyonunu Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e iade etti. Radev’in, parlamentoda ikinci büyük kümeye sahip Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisine gelecek hafta hükümeti kurma vazifesini vermesi bekleniyor. GERB partisinin başkanı, eski Başbakan Boyko Borisov, kabine kurma sırası kendilerine geldiğinde partisinin kabine kurmayacağını ve misyonu anında iade edeceğini duyurmuştu.

Asen Vasilev, parlamentoda salt çoğunlua ulaşamadı.

Bulgaristan’da popülist şovmen Slavi Trifonov’un liderlik ettiği “Böyle Bir Halk var” (İTN) partisinin Petkov’un 4’lü koalisyon hükümetinden ayrılması üzerine güvenoyu alamayan hükümet istifa etmişti.

Cumhurbaşkanı Radev’in, parlamentoyu feshederek erken seçim için tarih belirlemeden evvel mecliste temsil edilen öbür güçlerden birine son bir defa kabine kurma vazifesi vermesi gerekiyor.

KABİNE KURULAMAZSA TEKNOKRATLAR DEVREYE GİRECEK

Kiril Petkov’un koalisyon hükümetinin ortaklarından, eski komünist olan Rusya yanlısı Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) kabine kurma vazifesinin kendisine gelmesi durumunda gerekli teşebbüslerde bulunacağını bildirmişti.

Bulgaristan’da kabine kurulamaması durumunda eylül sonunda yapılması beklenen erken genel seçimine dek ülke, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in kuracağı süreksiz teknokratlar hükümeti tarafından yönetilecek.

Son yıllarda siyasi krizlerle boğuşan Bulgaristan geçen yıl nisan, temmuz ve kasımda 3 kere genel seçime gitmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.