Clinton, Bush, Demi Moore, Ben Affleck ve Eric Clapton… ‘Ünlülerin halıcısı’nın hikâyesi

Kapalıçarşı’daki Imperion Ottoman’ın sahibi ‘ünlülerin halıcısı’ olarak tanınan Hakan Evin, Kapalıçarşı’nın alaylılarından.

1980’li yılların sonunda Kapalıçarşı’da yarı zamanlı çalışmaya başladığında henüz 14 yaşındaydı.

1992’de 5 metrekare olan ilk dükkânını açtı.

Hakan Evin’in müşterileri arasında ABD başkanları Clinton, baba-oğul Bush, Sinema sanatçıları Demi Moore, Bruce Willis, Ben Affleck, Eric Clapton, Michael Douglas gibi isimler bulunuyor.

Hakan Evin, Michael Douglas ve ailesiyle

SEYİRDEKİ ASKERLERİN EŞLERİYLE BULUŞMA NOKTASI

Avrupa’dan gelen ilk müşterileri İspanyollardı.

İspanyol müşterilerin İstanbul ziyaretlerini şöyle anlatıyor Hakan Evin, “İspanyol donanmasına mensup askerler gemilerini Dolmabahçe’de demirler ve yaklaşık bir hafta İstanbul’da vakit geçirirlerdi. Askerlerin eşleri de seyirde olduğu için uzun zamandır görüşemediği eşleriyle buluşmak için uçakla İstanbul’a gelirlerdi. Avrupalı ilk müşterilerim seyir halindeki askerlerin eşleriyle buluşma noktasının İstanbul olmasıyla ortaya çıktı.”

HİKÂYESİ ‘HİZBULLAH SORUŞTURMASI’YLA BAŞLADI

Hakan Evin’in halıcısı, İspanyolların ardından Amerikalıların uğrak yeri olmaya başladı.

1995’ten sonra Amerikalılar gelmemeye başladı.

Bu aslında Hakan Evin’in hikâyesinin başlangıcı, ‘ünlülerin halıcısı’ olmasının ilk adımı olacaktı.

Amerikalılar, Hakan Evin hakkında “Hizbullah ajanı” diye bir ihbar almış ve uzun yıllar süren bir güvenlik soruşturmasına tabi tutmuşlardı.

1996’da tamamlanan bu soruşturma sonucunda Hakan Evin’in Hizbullah ile bir ilgisinin olmadığı ortaya çıkacaktı.

Aynı yıl first lady Hillary Clinton Türkiye’ye geldi. Kapalıçarşı’yı ziyaret etmek isteyen Hillary Clinton için güvenlik soruşturması yeni tamamlanmış ve ‘temiz’ çıkmış Hakan Evin’den daha iyi bir adres olamazdı.

Hakan Evin, uluslararası düzeyde ilk ‘ünlü’ müşterisini Hizbullah soruşturması geçirmesine borçluydu.

Bill Clinton ve Hillary Clinton, Hakan Evin’in müşterileri arasındaydı

BUSH, DEMİ MOORE, BEN AFFLECK, ERİC CLAPTON…

Hillary Clinton, Demokrattı.

Clinton’ın Hakan Evin’in halıcısından alışveriş yaptığını öğrenen Cumhuriyetçiler “Biz demokratların girdiği dükkâna girmeyiz” diyordu.

Hakan Evin Cumhuriyetçilerin bu sözlerine üzüldüğünü ifade ederek o dönemde “Keşke bir Cumhuriyetçi gelse de ona halı satsam” diye düşünüyordu.

O sırada Türkiye’ye gelen ABD’nin yeni Başkanı Cumhuriyetçi baba Bush, Hakan Evin’in Clinton’dan sonraki ‘ünlü’ müşterisi oldu.

Laura Bush- Hakan Evin- George H. W. Bush

2002 yılında sinema sanatçısı Demi Moore da Hakan Evin’in müşterisi olacaktı.

Hakan Evin, 2004 yılında İstanbul’da bir otelde düzenlenen NATO zirvesinde oğul Bush’un halı dekorunu yaptı.

Hakan Evin’in halıcısı; Letonya, Litvanya, Macaristan Cumhurbaşkanlarının İstanbul’a geldiklerinde uğrak yerleri oldu.

Blues’un kralı müzisyen Eric Clapton 2005 yılında Hakan Evin’in müşterileri arasına katıldı.

Eric Clapton-Hakan Evin

BEN AFFLECK KEHANETİ

Şimdilerde 18 yıl önce ayrıldığı eski sevgilisi Jennifer Lopez ile barışmasıyla gündeme gelen Ben Affleck 2011 yılında Hakan Evin’in müşterileri arasına katıldı. Ben Affleck, Kapalıçarşı’da Hakan Evin’in halıcısını ziyaret ettiğini ABD’de katıldığı bir televizyon kanalında şu sözlerle anlattı:

“Dükkana girdim ve beş kişi bir anda sihirbaz gibi havada halıları çevirip önüme bıraktı. İtalya’daki pizza ustaları gibi havada halıları çeviriyorlardı.”

Affleck, Hakan Evin’in kendisine bu halıyı aldığı zaman eşi Jennifer Garner ile üzerinde sevişebileceğini söylediğini anlattı.

Hakan Evin, Affleck ziyaretiyle ilgili şunları söyledi:

“Affleck halıyı aldıktan sonra kendisine bu halı üzerinde eşi Jennifer Garner ile birlikte oturup bir şeyler içerse, bizim eski Türk filmlerimizdeki gibi aşıkların duygu dolu anlarını yaşarsa leyleklerin ikinize dokuz ay sonra bir çocuk getireceğinden bahsettim. Halıyı Affleck’e 2011 yılının nisan ayında satmıştım ve nitekim 2012 yılının şubat ayında Ben Affleck ve Jennifer Garner çifti üçüncü çocukları olan Samuel Garner Affleck’i kucaklarına almış oldular. Programda Ben Affleck’in de dediği gibi bizim halıların sihri olduğunu zaten söylemiştim.”

Hakan Evin-Ben Affleck

Ersin Eroğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.