Danışmanlık Devi Sebebini de Açıkladı: Dogecoin’lerinizi Satın!

Finansal danışmanlık şirketi The Motley Fool, yakın zamanda Dogecoin ile ilgili bir makale paylaştı. Makalede, yatırımcıların DOGE varlıklarını satabileceğine dikkat çekiliyor. İşte detaylar…

Dogecoin heyecanı bitti mi?

Her yükselişin bir düşüşü vardır. Kripto para birimleri de bu konuda bir istisna değil. Yılın başından bugüne kadarki toplam piyasa değeri kabaca yüzde 56 düştü 880 milyar dolar arasında değişiyor. Bununla birlikte, tüm paralar aynı değildir. Dogecoin, yatırımcıların sektördeki potansiyel bir toparlanma üzerine bahis oynamasını özellikle kötü bir yol haline getirebilecek belirli zorluklarla karşı karşıya. Peki, neden? The Motley Fool, DOGE’daki “hype’ın” sona erdiğine dikkat çekiyor

Aslen kripto endüstrisindeki vahşi spekülasyonlarla dalga geçmek için kurulan Dogecoin, orijinal “meme coin”; teknik avantajlar yerine yatırımcıları çekmek için hype’a dayanan bir tür kripto para birimidir. Varlık, desteğini sık sık tweetleyen Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın çabalarından büyük ölçüde yararlandı. Bununla birlikte, The Motley Fool’a göre coşkunun, onu destekleyecek temeller olmadan sürdürülemez olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca makro düzeydeki zorluklar durumu daha da kötüleştirebilir.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere kripto ekosisteminde, altı aydan biraz fazla bir süre içinde 1 trilyon doların üzerinde değer buharlaştı. Bu, yatırımcıların, genellikle borsalarda diğer kripto para birimleri için işlem gören Dogecoin gibi spekülatif varlıklara atacak daha az parası olduğu anlamına gelir. Ana akım ekonomide, FED faiz oranlarını artırarak ve bilançosunu küçülterek bir sıkılaşma döngüsüne giriyor. Bu hamleler, piyasadaki sermaye ve likiditeyi azaltabilir. Yatırımcının riskli varlıklara yönelik iştahını azaltabilir.

Dogecoin’in tasarımının modası geçmiş

Uzun vadede, enflasyon ve likidite ile ilgili makroekonomik zorluklar muhtemelen çözülecektir. Ancak rekabet, Dogecoin’in gelecekteki bir kripto para birimi toparlanmasında bile emsallerinin gerisinde kalmaya devam etmesine neden olabilir. 2013’teki lansmanından bu yana, genellikle Dogecoin’in köpek temelli markasını ve Elon Musk ile olan ilişkisini kopyalayan daha fazla meme kripto para birimi piyasaya girdi. Son zamanlarda, Shiba Inu (şu anda en büyük 17. kripto para birimi), muhtemelen Dogecoin’i artırmayı amaçlayan bir dizi Musk tweet’inin ardından 2021’in sonlarında yüzde 60.000’in üzerinde bir ralli yaşadı.

Rakip meme coin’lerinin çoğu, Dogecoin ile aynı eksikliklerle karşı karşıya kaldıkları için uzun vadeli kazançlarını korumaları pek mümkün olmasa da, varlığın zayıf ekonomik hendeğini ve farklılaşma eksikliğini vurguluyorlar. Ayrıca, bu yeni rakiplerden bazıları teknik avantajlara sahiptir. Öncelikle değeri depolamak ve iletmek için bir yol olarak hizmet eden Dogecoin’in aksine, Shiba Inu kendi meme-coin ekosistemini yaratmaya çalışıyor. Bu, yatırımcıların yenileri karşılığında tokenlerini kilitleyerek pasif gelir elde etme yollarını içerir (staking). Shiba Inu ayrıca, kullanıcılarının ağında oyun deneyimleri oluşturmasına ve keyfini çıkarmasına izin vermek için tasarlanmış bir metaverse projesi üzerinde çalışıyor.

Daha büyük zorluklar mı geliyor?

Kripto para endüstrisinin 2022’de önemli ölçüde düşmesiyle birlikte, sıkıntıyı hisseden tek varlık Dogecoin değil. Bununla birlikte, The Motley Fool’a göre; ikonik meme coinin, ayı piyasası sırasında emsallerinden daha düşük performans göstermesine ve muhtemelen gelecekteki bir toparlanma sırasında gecikmesine neden olabilecek belirli zorluklarla karşı karşıya.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.