Dicle Fırat Gazeteciler Derneği: 16 gazeteci arkadaşımızı derhal tahliye edin ve iddianamelerini hazırlayın

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), 9 aydır iddianameleri hazırlanmayan 16 gazetecinin uzun tutukluluk sürecine dikkati çekmek amacıyla basın açıklaması yayınladı. Açıklamada, “16 gazeteci arkadaşımızı derhal tahliye edin ve iddianamelerini hazırlayın.” ifadelerine yer verildi.

8 Haziran 2022’de Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir operasyon kapsamında gözaltına alına ve daha sonra çıkardıkları mahkemede tutuklanan 16 gazetecinin iddianamesi 9 aydır hazırlanmadı.

DFG tarafından yapılan açıklamada, “16 gazetecinin 9 aydır cezaevinde olması bir cezalandırmaya dönüşmüştür. Bu durumun seçimlere giderken enkaz olup halkın üstüne çöken siyasal iktidardan bağımsız olmadığını biliyoruz. Savcı ve hakimlere sesleniyoruz: Bugün olan, yarın olmayacak olan iktidarın talimatıyla hareket etmeyi bırakın, bu yanlıştan dönün, haksız ve hukuksuz uygulamadan vazgeçin. Gazetecileri sırf iktidarın güdümünde yayın yapmadıkları için yargılamayın. 16 gazeteci arkadaşımızı derhal tahliye edin ve iddianamelerini hazırlayın.” denildi.

“Meslektaşlarımızın işlerini yapmasına engel oldu”

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Depremden önceki 8 ay boyunca ne yaptınız, neden hazırlamadınız?”

16 gazeteci arkadaşımızın tutukluluğu üzerinden 9 ay geçti. Ortada hazırlanmış bir iddianame yok. Tutukluluk süresi bir işkenceye ve yargısız infaza dönüşmüştür. Bu işkenceyi ortadan kaldırmaktan sorumlu dosya savcısı, bu haksız tutukluluk süresine kılıf aramaya çalışmaktadır. “Dijital dokümanlar çok fazla” gerekçesi uyduran savcıya soruyoruz: “Gazetecilerin bunca süre tutuklu kalması çok fazla değil mi?” Arkadaşlarımız gözaltındayken yandaş medyada algı yaratmak için servis edilen haberlerde, 80 saatlik program dökümlerinin incelendiği belirtilmiş ve buradan örgütsel bağ kurulduğu iddia edilmişti. Belli ki o 80 saatlik program dökümünden “örgüt üyeliği” çıkartamayan savcı bu kez de farklı dijital doküman arayışlarına girmiştir. Savcı, bir ayını geride bırakan depremi gerekçe yaparak, dijital dokümanların eline ulaşmamasını Emniyet İl Müdürlüğü binasının hasar görmesine bağladı. Peki, depremden önceki 8 ay boyunca ne yaptınız, neden hazırlamadınız?

“Hani tutuklu yargılanma istisna, tutuksuz yargılanma esastı!”

Dosya savcısının bu tutumu gösteriyor ki iddianameyi savcı değil, polis hazırlıyor. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da bu duruma müdahale etmesi gerekirken, “Dijital dokümanlar çok fazla” gerekçesine sığınmaktadır. Bırakın bu bahaneyi; bu kadar kapsamlı olduğunu söylediğiniz bu soruşturmanın savcısını neden diğer dosyalardan muaf tutmuyorsunuz? Neden bu dosyaya tek kişinin yargılandığı bir dosya muamelesi yapıyorsunuz? Diyelim ki “dijital dokümanlar çok fazla”, bırakın tüm meslektaşlarımızı ve iddianameyi öyle hazırlayın. Hani tutuklu yargılanma istisna, tutuksuz yargılanma esastı!

“16 gazeteci arkadaşımızı derhal tahliye edin ve iddianamelerini hazırlayın”

16 gazetecinin 9 aydır cezaevinde olması bir cezalandırmaya dönüşmüştür. Bu durumun seçimlere giderken enkaz olup halkın üstüne çöken siyasal iktidardan bağımsız olmadığını biliyoruz. Savcı ve hakimlere sesleniyoruz: Bugün olan, yarın olmayacak olan iktidarın talimatıyla hareket etmeyi bırakın, bu yanlıştan dönün, haksız ve hukuksuz uygulamadan vazgeçin. Gazetecileri sırf iktidarın güdümünde yayın yapmadıkları için yargılamayın. 16 gazeteci arkadaşımızı derhal tahliye edin ve iddianamelerini hazırlayın.

Hakikatin kalemi engelleme, tutuklama, soruşturma ve davalarla bükülmez. Gazetecilik yargılanamaz!

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir