Dublör kullanarak arsa vurgunu yaptılar

İzmir’de 1, Manisa’da ise 2 başka dolandırıcılık olayında, sahipleri yurt dışında olan şahıslara ilişkin yerleri düzmece kimlik ve dublör kullanarak bedelinin altında satmaya çalıştıkları belirlenip gözaltına alınan 8 şüpheliden 1’i bayan, 3 kişi tutuklandı. Manisa’daki dolandırıcılık teşebbüslerinde şüphelilerin tıpkı araziyi farklı şahıslara satmaya çalıştığı belirtildi.

Seferihisar ilçesi Sığacık Mahallesi’nde 21 Mayıs’ta Tapu Müdürlüğü’ne giden R.Ö., isimli bayan, Hollanda’da yaşayan bir Türk vatandaşına ilişkin 8 milyon TL pahasındaki 671 metrekarelik arsayı 4 milyon 100 bin TL’ye satmak istedi. Lakin, uydurma kimlikle yapılan süreci fark eden işçi, durumum polise bildirdi. İhbar üzerine gelen polis R.Ö.yü gözaltına aldı.

PARANIN KALAN KISMINI ALMAYA GELİNCE YAKALANDI

Şüphelini Tapu Müdürlüğü’ne gelmeden 3 saat evvel satmaya çalıştığı yerin parasının 3 milyon 800 bin TL’lik kısmını EFT yoluyla aldığı belirlendi. Şüphelinin kalan 300 bin TL’yi de almak için Tapu Müdürlüğü’ne gelince yakalandığı tespit edildi. Polisteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen R.Ö., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

MANİSA’DA DA BENZERİ HALDE DOLANDIRICILIK GİRİŞİMİ

Benzer halde Manisa’da da iki olay yaşandı. Yunusemre ilçesindeki birinci olayda tekrar Hollanda’da yaşayan bir diğer Türk vatandaşına ilişkin 7 bin 61 metrekarelik bir arsa satılmak istendi. Geçersiz kimlikli kuşkulu, 27 Nisan’da 30 milyon lira kıymetindeki arsayı 14 milyona satmak isterken tapu çalışanı tarafından fark edildi. Tapu işçisinin ihbarı üzerine dolandırıcılık şüphelisi gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen kuşkulu tutuklandı.

KENDİSİNİ DOLANDIRMAK İSTEYEN ŞÜPHELİYE TOKAT ATTI

Yunusemre ilçesindeki tıpkı arazi, bu sefer 22 Haziran’da, içlerinde Hollanda’da yaşayan sahibine benzerliğiyle dikkati çeken bir dublörün de ortalarında bulunduğu 6 kişi tarafından 16 milyon liraya düzmece kimlikle satılmak istendi. Lakin, dolandırıcıların oyunu yeniden tutmadı.

Tapu Müdürlüğü çalışanı durumu fark edip, durumu polise bildirip, 6 şüpheliyi yakalattı. Bu sırada dolandırılmaktan son anda kurtulan alıcı, şüphelilerden birine tokat attı. O anlar, güvenlik kameralarına yansıdı. Polisteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen 6 şüpheliden M.B. tutuklandı, 2’si isimli denetim kaidesiyle 5 kişi ise özgür bırakıldı.

TAPU BÖLGE MÜDÜRÜ UYARDI

İzmir Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Yusuf Meşhur, “Son devirde, bilhassa pandemiden sonra yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın yerleriyle alakalı sahtecilik teşebbüsleri gerçekleşti. Çalışanımızın dikkatli davranmasıyla uydurma kimlik ve dublörlü satışlar önlendi. Daha evvel Çiğli’de 2 başka olay önlenmişti. Son olarak İzmir’in Seferihisar ve Manisa’nın Yunusemre ilçesinde misal teşebbüsler oldu. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın toprakları amaç alındı. Bir şebeke kelam konusu” dedi.

Vatandaşları uyaran Meşhur, “Özellikle e-devlet şifrelerinizi kimseyle paylaşmayın. Şayet birine şifrenizi verdiyseniz, şifrenizi değiştirin. Zira e- devlet şifresiyle her türlü süreç yapılabilmektedir. Bunun yanında e-devlette kayıtlı olan cep numaranızı vakit zaman denetim edin. Kendi numaranız olmalı. Zira dolandırıcılar e-devlet şifresini ele geçirince birinci yaptığı iş, burada kayıtlı olan cep telefonu numarasını değiştirmek oluyor.

Çünkü tapuda süreci yapınca, bizden gönderilen tüm bilgiler o numaraya gidiyor. Bu nedenle hassas ve dikkatli olalım” diye konuştu. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.