Dünya en kısa gün rekorunu kırdı: Bir gün 24 değilse kaç saat?

Bir gün aslında her vakit 24 saatlik bir vakit dilimini kapsamaz. Bir gün, dinozorlar çağında 21 saat iken günümüzde 24 saattir. Ama değişen etmenler ile günümüzde bir gün her vakit 24 saat sürmemektedir. Günümüzde bir günlük müddette değişimler olmaya başlıyor.

ZAMAN NASIL ÖLÇÜLÜR?

Zamanın ölçülmesi, Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki hareketini temel almaktadır. Gezegenin kendi etrafındaki bir tam dönüşü bir gün olarak nitelendirilir.

Birleşik Devletler Deniz Gözlemevi’nin yaptığı açıklamaye nazaran, vakti ölçerken astronomik-evrensel araçlar ve atomik saatler kullanıyoruz. Astronomik vakti açıklarken, Dünya’nın dönüşü, yıldızların ve ayın hareketlerini de hesaba katarak ayarlıyoruz.

DÜNYA KAÇ YILDIR HIZLANIYOR?

İngiliz Daily Mail gazetesi, Dünya’nın kendi etrafındaki bir tam dönüş suratının arttığını açıkladı. Daily Mail’deki resmi bilgilere bakarsak, Dünya’nın kendi etrafındaki dönüşünün son 50 yılda hızlandığı ortaya çıktı.

Dünyanın bir günü en kısa müddette tamamladığı tarih 19 Temmuz 2020 oldu. Dünya bir günü, 24 saatten 1,47 mili saniye daha kısa vakitte tamamlandı.

Dünya, 29 Haziran 2022’deki çeşidi 24 saatten 1,59 mili saniye daha kısa müddette tamamladı. Böylelikle en kısa gün rekoru kırıldı.

DÜNYANIN DÖNÜŞ SURATINI ARTTIRAN ETKENLER NELERDİR?

Dünyanın dönüş suratını arttıran etmenler ortasında, yer kabuğunda meydana gelen değişiklikler ve Dünya’nın katı iç çekirdeğiyle sıvı dış çekirdeği ortasındaki değişimler tesirli oldu.

DÜNYANIN DÖNÜŞ SURATI NEDEN ARTTI?

Dünyadaki sıcaklıkların artmasıyla, buzullar erimeye başladı. Bununla birlikte kutup bölgelerindeki ağır buz yükü de azaldı ve yer kabuğu bu bölgelerde dışarıya hakikat genişlemeye başladı. Daha da yuvarlaklaşan Dünyanın dönüş suratı arttı. Ayrıyeten, Ay’ın bizden her yıl 4 cm uzaklaşması, kimi bilim beşerlerine nazaran Dünya’nın hızlanmasında ki etkiyi arttırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.