FAST teleskobu, uzaydan gelen sinyaller keşfetti

Çin’in Guizhou kentinde bulunan 500 metrelik çapa sahip Diyaframlı Küresel Radyo Teleskobu (FAST), 5 yıl süren imal basamağının akabinde 2016 yılında test çalışmalarına başlamış ve 2020 yılının başlarında hizmete açılmıştı.

Saniyede 38 GB bilgi toplayabilen FAST, uzaydan radyo frekans dalgalarını dinliyor. Galaksilerde doğal hidrojen arayarak, anlık radyo dalgası yayan nötron yıldızlarının sinyallerini keşfedecek ve uzayda ömür çalışmalarına katkıda bulunacak FAST, “Çin’in gökyüzündeki gözü” olarak isimlendiriliyor.

Yeni sinyaller tespit etti

Çin bilim ve teknoloji bakanlığının resmi gazetesi Science and Technology Daily, FAST tarafından dünya dışından gelen dar bantlı yeni elektomanyetik sinyaller algılandığını duyurdu.

Çin Bilim Akademisi ve Kaliforniya Üniversitesi tarafından ortaklaşa kurulan karasal dışı medeniyet arama grubunun baş bilimcisi Zhang Tonjie, grubun 2019 ve 2020’de toplanan bilgileri işlerken iki kuşkulu sinyal tespit ettiğini ve FAST tarafından tespit edilen yeni sinyallerin, daha evvel yakalananlardan farklı olduğunu söyledi.

Haber erişime kapatıldı

Yeni haberin Weibo ve öbür medya kanallarında süratle yayılmaya başlamasından sonra, haber sayfasını erişime kapatan Science and Technology Daily, birçok kullanıcının aklında soru işaretleri bıraktı.

2016’da inşa edilen FAST, 500 metre çapındaki çanağıyla, ABD Porto Riko’da 300 metre çapındaki Arecibo Teleskobu’nu geride bırakarak “dünyanın en büyük radyo teleskobu” olmuştu.

Radyo teleskopları; yıldızlar, galaksiler ve kara deliklerden yayılan radyo dalgalarını tespit etmek için kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.