Financial Times, dünkü NATO toplantısının perde gerisini yazdı: Erdoğan’ın talepleri…

Dün İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO tepesinde, Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazlarından vazgeçtiğini açıkladı. Üç ülke ortasında bu kapsamda ortak bir muahede da imzalandı. ABD merkezli Financial Times gazetesi ve İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, görüşmelerin perde gerisini yazdı.

Türkiye’nin NATO Doruğu’nun birinci gününde Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazından vazgeçmesi gündemdeki yerini korurken, İngiltere merkezli Financial Times gazetesi, görüşmelerin perde gerisini yazdı.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya dün akşam NATO’nun arabuluculuğunda yaklaşık 4 saat süren müzakerelerin akabinde ortak bir mutabakata imza attı. Böylece, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşılık olarak İskandinav ülkelerinin ittifaka katılmasının önü açıldı.

Financial Times gazetesine konuşan bir Türk yetkili, İskandinav ülkelerinin PKK/YPG’ye dayanak vermeyeceğini açıklamasının Haziran 2023’de Türkiye’de yapılması planlanan mahallî seçimler öncesinde bilhassa Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan için kıymetli olduğunu yazdı. Yetkili, FETÖ’nün de bu kapsamda olduğunu açıkladı.

İSVEÇ’TEN TÜRKİYE’YE ZİYARET

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, muahedenin “silah ihracatı ve terörle gayret de dahil olmak üzere Türkiye’nin kaygılarını ele aldığını” söyledi.

Türkiye dışişleri bakanlığı, İsveç dışişleri bakan yardımcısı Robert Rydberg’in “kapsamlı” görüşmeler için Çarşamba günü Ankara’ya geleceğini açıkladı.

Görüşmeden evvel konuşan Erdoğan, İsveçli ve Finlandiyalı mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmede “boş konuşma” değil sonuç görmek istediğini söylemişti.

F-16 KONUSU GÜNDEMDE

Financial Times’a konuşan Batılı yetkililer, Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği problemini, bilhassa Ankara’nın ABD imali yeni F-16 savaş uçakları ve mevcut savaş uçakları için modernizasyon kitleri satın alma tarafındaki baskısıyla ilgili olarak Washington’dan taahhütler almak için araçsallaştırmaya çalıştığına inandıklarını açıkladı. Yeniden de Biden idaresi satışa dayanağının sinyalini verirken, ABD’li yetkililer Kongre’nin muahedeyi imzalaması gerektiğine dikkat çekti.

Benzer bir sav da İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’tan geldi. Reuters’a konuşan üst seviye bir ABD’li yetkili, Washington’un süreç boyunca ‘alçakgönüllü bir yaklaşım izlediğini’ öne sürerken, Türkiye’nin F-16 konusunu gündeme taşıyacağının beklendiğini aktardı. Reuters’a konuşan yetkili, Erdoğan ve Biden’ın bir ortaya geleceği görüşmelerde de bu bahsin ele alınacağını ve Erdoğan’ın ABD Başkanı’na baskı yapacağını öne sürdü.

Yetkili, Biden ile Erdoğan’ın ABD yaptırımlarına yol açan Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri satın alması ve Washington’dan modernizasyon kitleri ve başka hususları da  görüşeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.