Geleceğin petrolü için dünyanın en büyüğü! Düğmeye basıldı

Küresel güç krizi ve güçte yol arayışları devam ederken, hem karbon salınımını sıfıra indiren hem de tabiatta en çok bulunan hidrojen elementinden faydalanma çalışmaları sürat kazandı.

Birçok ülke alternatif güç çalışmalarını hızlandırırken, Dünyanın en büyük güç tüketicisi Çin’in petrol ve doğal gaz şirketi China Petroleum & Chemical Corporation, geleceğin petrolü olarak nitelendirilen hidrojen için, dünyanın en büyük üretim tesisini inşa ediyor.

GELECEĞİN PETROLÜ İÇİN DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ

Tesis tamamlandığında yılda 20.000 ton geleceğin yeşil petrlü hidrojen üretmeyi planlarken, CO2 emisyonlarında beklenen azalma yılda yaklaşık 485.000 ton olacak.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’in kuzeybatı bölgesinde yer alan tesisin inşası yaklaşık 470,8 milyon ABD dolarına mal olacak ve 630 hektardan fazla bir alanı kaplayan güneş panelleri kurulacak.

Çin basınında çıkan haberlere nazaran, hidrojen üretiminin maliyeti kilogram başına yalnızca 2,67 ABD doları olacak.

Devlete ilişkin güç devi daha evvel projenin güneş gücü üretimi, dönüşümü, elektrolitik üretimi, depolaması ve nakliyesinden yeşil hidrojen üretimi ve kullanımının tüm süreçlerini kapsayacağını duyurdu.

Daha evvelki haberelere nazaran, tesiste 300 MW’lık güneş gücü santrali, bir su elektroliz hidrojen üretim tesisi, hidrojen depolama tankları ve bir hidrojen boru sınırı yer alacak.

Yeşil hidrojen, Sinopec’in Tahe petrol rafinerisinde kullanılan doğal gaz bazlı hidrojenin yerini alacak. Tesiste üretilen hidrojen, doğal gaz bazlı hidrojenin yerini almak üzere komşu Sinopec Tahe petrol rafinerisine tedarik edilecek.

Sinopec, gelecekte fosil yakıtlardan üretilen elektrik kullanılarak üretilen gri hidrojenin yeşil hidrojen ile değiştirilmesiyle tüm petrol sanayisinin 14,8 milyar ABD dolarından fazla bir pazar oluşturacağını kestirim ediyor.

Star Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.