Global Hava Raporu açıklandı… İstanbul da listede…

Yapılan bir araştırmaya nazaran, Şanghay, İstanbul ve Moskova üzere kimi büyük kentler yüksek oranda nitrojen dioksit kirliliği düzeylerine sahip.

ABD’deki Sıhhat Tesirleri Enstitüsü’nden bilim insanları, dünya çapında 7.000’den fazla kentte ince partikül (PM2.5) ve NO2 hava kirliliğinin global bir fotoğrafını derlemek için uydu bilgilerini ve alandaki okumaları kullanarak Global Hava Raporu’nu çıkardılar.

Guardian’da yer alan habere nazaran, Moskova, Şanghay’ın akabinde nitrojen dioksit kirliliği açısından dünyanın en makus ikinci kentiyken, St. Petersburg da dördüncü sırada yer alıyor.

Araştırmayı denetleyen ABD’deki Sıhhat Tesirleri Enstitüsü’nden Pallavi Pant, “NO2 hava kirliliği kelam konusu olunca, listenin başında birkaç Rus kenti bulmak bizim için mutlaka şaşırtıcıydı. Büyük olasılıkla trafik kirliliğinden ve daha eski bir araç filosundan dolayı geliyor” dedi.

NO2 kirliliğinden en makûs etkilenen başka kentler ortasında İran’dan Tahran, Mısır’dan Kahire, Türkiye’den İstanbul ve Vietnam’dan Ho Chi Minh kenti yer aldı.

ÇİN KENTLERİNDE GÜZELLEŞME VAR

Çoğunlukla yanma ve birtakım endüstriyel kaynaklardan kaynaklanan çok ince kurum yahut döküntü kesimlerinin neden olduğu partikül kirliliği sorunu, dünya çapında artan bir kaygı kaynağı olurken, nitrojen dioksit (NO2) kirliliği sorunu şimdiye dek fazla gündem olmadı.

Kömürle çalışan elektrik santrallerinden, atıkların yakılmasından ve ziraî yakmanın yanı sıra araçlardan gelebilecek partikül kirliliği açısından en makûs kentleri Hindistan’da Delhi ve Kalküta ile Nijerya’da Kano ve Peru’da Lima izledi.

Rapora nazaran, son on yılda NO2 maruziyetinde en keskin düşüşleri gösteren en büyük kentlerden 18’i Çin’deydi.

Sağlık Tesirleri Enstitüsü lider yardımcısı Robert O’Keefe, “Çin bu on yılda hava kirliliği konusunda ilerleme kaydetmeye devam etti. Uzun vadeli bir seyahat olmasına karşın umut olduğunu, işlerin yanlışsız istikamette gidebileceğini gösteriyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.