Haseki Hastanesi için yapılan ihalenin kapalı teklif zarfı depo çalışanı tarafından açıldı, ihale iptal edildi

İktidarın siyasetleri nedeniyle çöken sıhhat sisteminde tıbbi materyal tedarikinde yaşanan sıkıntılar ve ertelenen ameliyatlar tartışılırken İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sorunu derinleştiren bir “ihale skandalı” yaşandı. Cumhuriyet’in ulaştığı bilgilere nazaran, hastanenin ilgili ünitesi, “51 Kalem Hastane Geneli Tıbbi Sarf Gereç Alımı” için açık ihale yöntemiyle 19 Temmuz 2020’de yapılmak üzere ihaleye çıktı. İhale şartnamesinde gereçlerin 10 gün içinde teslim edileceği, ayrıyeten tüm materyallerin 1 Eylül 2020’ye kadar en fazla sekiz seferde sipariş geçileceği belirtildi.

DEPOCU TESLİM ALDI

Ancak ihalenin onay tarihi 5 Temmuz olmasına rağmen, 8 Temmuz’da iptal edildiği ortaya çıktı. Ulaşılan dokümanlara nazaran, Doruk Sıhhat Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti. firması ihaleye iştirak için kargo yoluyla teklif belgesi gönderdi. Hastaneye 7 Temmuz saat 14.50’de ulaşan kargo, tıbbi sarf ünitesi depo çalışanı tarafından teslim alındı. Kargo paketi, “içinde sarf materyal olduğu düşünülerek” depo işçisince sehven açıldı. Açılan belgeden, sarf gereç yerine ihaleye iştirak evrakları çıktı. Bahisle ilgili tutanak tutuldu. Teklif zarfının ihale tarihinden evvel açılması nedeniyle ihale bir gün sonra iptal edildi.

HİZMET AKSIYOR

Hastanelere tıbbi aygıt ve gereç tedarikinde yaşanan kriz sebebiyle birçok kentte sıhhat hizmetinde aksamalar yaşandığı Türkiye’nin gündemindeyken, ihale iptal edildiği için Haseki Eğitim Araştırma Hastanesi’nde de tıpkı durumun ortaya çıkabileceği bedellendiriliyor. Şayet ihale 19 Temmuz’da yapılsaydı, gereçlerin mukavelenin imzalanmasından 10 gün sonra tedarik edilmesi öngörülüyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.