İstanbul’da yeni tartışma: Fal kafeler

İstanbul’da ‘fal kafeler’ gün geçtikçe artıyor. Kafe olarak gözüken işyerlerinde , 100 ile 300 TL ortasında değişen fiyatla kahve, el, tarot ve iskambil falı bakıldığı öğrenildi. Hukukçular para karşılığı fal bakan bireyler ve buna ortam hazırlayanlar hakkında ceza yaptırımları olduğunu söylerken kafe sahipleri ve müşterileri ‘falcılık değil terapi’ yorumu yapıyor. 

İstanbul’da bir çok kafede para karşılığı fal bakılıyor. Bilhassa Bakırköy ve Beyoğlu’nda bulunan kafelerin bir birçoklarında, 100-300 TL ortasında değişen fiyatlarla, kahve, el, tarot, iskambil falı bakılıyor. Hukukçular, para karşılığı fal bakanlar ve ortam sağlayan kafe işletmecileriyle ilgili ceza yaptırım uygulanması gerektiğini belirtiyor.

“İŞ YERLERİ AÇIKÇA SU İŞLEMEKTEDİR”

Avukat Tayfun Üzülmez, falcılıkla ceza yaptırımların, 677 Sayılı ‘Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Reddine ve Türbedarlıklar ile Birtakım Unvanların Men ve İlgasına Dair’ Kanunda düzenlendiğini belirterek, falcılık, büyücülük yapanların en az 3 ay mahpus cezasıyla cezalandırılacağını bildirdi.

Üzülmez, savcılıkların bu kanun kapsamında kamu davaları açtığını belirterek “Kafelerde para karşılığı fal bakan şahıslar, ‘Fala inanma falsız kalma’, ‘Kahve sizden fala bakmak bizden’ üzere reklam yapan iş yerleri açıkçası hata işlemektedir. Birebir vakitte, işletmeler haksız rekabet oluşturacak biçimde camlarına, görünür yerlerine bilhassa ‘Tarot falına bakılır, fal için kafeye uğramadan geçme’ üzere ilan, broşür yapıştırıyorlar. Bunlar da soruşturma konusu olabiliyor” dedi.

“EN AZ 3  AY HAPİS”

Para karşılığı fal bakılan kafelerle ilgili soruşturmalara örnek de veren Üzülmez “Örneğin Adana 4. Asliye Ceza Mahkemesi, kahve falı bakan bir kişi hakkında 2 ay 18 gün mahpus cezasıyla 375 TL para cezası verdi. Bunun önüne geçmek sıkıntı. Burada iş açıkçası savcılık makamının buyruğunda olan kolluk kuvvetlerine düşüyor.

Bu rahatlık nereden geliyor bilmiyorum lakin, değerli olan kontrollerin sıklıkla yapılması. Ayrıyeten bu durumdan rahatsızlık duyan beşerler, kanıtları tespit ederek cürüm duyurusunda bulunabilirler. Herkes oburu şikayet eder diye düşünüyor ancak, bu işler yapılmaya devam ediyor” diye konuştu.

“NE PALAVRA SÖYLEYEYİM ÜNLÜLER DE GELİYOR”

İşletmeci Murat Berkut, kahve falı ve tarot için 100 TL alındığını, gelenlerin yüzde 80’inin bayan olduğunu belirterek “Biz yaklaşık 25 yıldır bu işi yapıyoruz. Lakin hiçbir biçimde kapalı kapılar gerisinde yapmıyoruz.  Büyücülük, muska yazmak yok.

İnsanlar nasıl konutta daima bir arada kahve içip fal bakıyorsa, o biçimde bir ortam var. Şu an dünyanın ve ülkenin içinde bulunduğu durum nedeniyle insanların konuşmaya gereksinimi oluyor. Bunu ucuz yollu bir terapi olarak görüyorlar. Fala inanma falsız kalma. İstediklerini buluyorlar mı? Bazen buluyorlar bazen bulamıyorlar. Çok istek görüyor. Bizde kahve ve tarot falı bulunuyor. Fiyatlar ortalama 80-100 TL ortası. Ne palavra söyleyeyim ünlüler de geliyor” halinde konuştu.

“ÇOK ARAYAN VAR, ARAMADAN GELEN VAR”

Bir başka işletmeci Tayfur Kaya ise, müşterilerin fal baktırmak için saatlerce beklemeyi de göze aldıklarını söyledi. Kaya, “Çok arayan var, aramadan gelenler de. Gelenler akabinde 10-15 kişi daha gönderiyor. En az 20 dakika bakıyoruz. Fiyatlar 100-150 ortasında değişiyor. Kahve ve iskambil bakılıyor” dedi.

“RANDEVU ALMANIZ GEREK YOKSA YARDIMCI OLAMAYIZ”

Beyoğlu’nda fal baktırılan bir kafenin işletmecisi Erhan Akçurun “Burası yaklaşık 28 yıllık bir kafe, gerçek çıkan fallarıyla meşhur. Genelde 25 yaşlarında beşerler geliyor. 4-5 farklı fal çeşidi var. Kahve, tarot falı var. En azından 100 lirayla gelmeniz gerekiyor. 300 liraya kadar fiyat çıkabiliyor.

Ünlüler de buraya geliyor. Randevulu çalışıyoruz, bir gün öncesinden randevu almanız lazım, yoksa yardımcı olamayız” dedi.  Sude Parıltı Ünlü “Genelde arkadaşlarım için de bakıyorum. Para verirlerse alıyorumö dedi.

NEDEN GİDİYORLAR?

Bu kafelerin müşterilerinde Elif Çokal, “İnsanlar psikolojisini bu türlü rahatlatıyor” derken Selma Tosun ise, “Çok baktırdım, en fazla 200 TL verdim”, dedi.  Bilge Duran da, “Herkes baktırmıştır. Beşerler bir ümit için, tahminen hoş bir şey duyarız diye baktırıyorlar. Falcılar da daima tıpkı şeyleri söylüyor. Hayal kırıklığı” tabirlerini kullandı. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.