Jak Eskinazi: Çok sayıda ülke yakında Türkiye’nin kapısını çalacak

Rusya – Ukrayna savaşıyla birlikte dünyanın gündemine bir de güç krizi girdi. Avrupa ülkeleri önemli bir doğalgaz krizinin eşiğinde. Kışı gazsız geçirme riskiyle karşı karşıya kalan ülkeler, bir bir güç tasarrufu önlemlerini açıklarken, Avrupa’da üretim yapan şirketlerin bu krizle nasıl başa çıkacağına dair ise şimdi bir projeksiyon görünmüyor.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Lideri Jak Eskinazi, bu ortamda Avrupalı firmaların gaz sorunu olmayan ülkelerde üretim yapmayı düşüneceğini kestirim ediyor. Türkiye’nin ise bu açıdan şanslı ülkeler orasında olacağını söylüyor. Eskinazi, “Ya gelecek burada üretim yapacaklar ya da bizim ülkemizdeki sanayi kuruluşlarına kendi siparişlerini yaptıracaklar” diyor. Lakin Türk firmaların da yatırım için krediye gereksinim duyduğunu ekleyen Eskinazi, “Kredi muslukları açılsın” diye ekliyor.

HARCAMALAR KISILABİLİR

Bu kış Avrupa’nın gazsız kalacağı kaygısı hakim olduğu haberleri hakkında konuşan Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Lideri Jak Eskinazi, “Gaz konusunun bizim ülkemiz için bir sorun olacağını zannetmiyorum. Bütün komşularımızda gaz var. Türkiye bu sorunu halleder lakin dünyada bu türlü bir sorun var. Üretim yapamadıkları vakit da bizim üzere ülkelere mecbur kalacaklar. Ya gelecek burada üretim yapacaklar ya da bizim ülkemizdeki sanayi kuruluşlarına kendi siparişlerini yaptıracaklar. Bunlar daima bizim istediğimiz şeyler. Avrupa’nın gaz meşakkati bir taraftan bize olumlu yansıyacak ancak başka yandan da resesyon nedeniyle harcamalarını kısma olasılıkları da hayli yüksek. En büyük pazarımız olan AB’de kriz yaşanması bizi de negatif tesirler. Buna hazırlık olarak yapabileceğimiz en düzgün şey şimdiden pazarımızı çeşitlendirmek.” diye konuştu.

BİZ OLSAK ÇOKTAN MISIR’A GİTMİŞTİK

Akşam Gazetesi’nin haberine nazaran, Avrupalı firmalarda, mümkün gaz problemine hazırlıklar başladı mı? sorularına karşı Eskinazi,

“Şimdi onlar tatil modundalar. Varsayım ediyorum önümüzdeki aydan itibaren, kapınızı çalmaya başlarlar. Ve bu bizim için çok önemli bir fırsat olacak. Şu anda Avrupalı firmalar Türkiye’de üretimi düşünüyorlardır ancak onlar bizim üzere maceracı değil, sağlam fizibilite yapıp, o denli gelirler. Biz bu türlü bir şey duymuş olsaydık, şimdiye kadar çoktan Mısır’da fabrikalarımızı kurmuştuk.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.