Japonya’dan çılgın proje

Halihazırda ABD, Çin ve Rusya üzere ülkelerin Ay’da bir yerleşim yeri kurma planları bulunuyor. Mars’a yapılacak seyahatte bu üssün kritik olacağına inanan ülkeler, adeta uzayda da savaşa girmiş durumda. Japon araştırmacılardan gelen yeni bir açıklama ise birinci kez yapay yer çekimi takviyesi sunacak bir üssün kapsını aralıyor.

Kyoto Üniversitesi ve Kajima Corp. yetkililerinin plana koyduğu yeni proje, Dünya, Ay ve Mars ortasındaki seyahati mümkün hale getirmeyi amaçlıyor. Araştırmacılar, Ay’da yapay yer çekimi yaratmak istediklerini ve bunun için -Dünya’daki misal şekilde- merkezkaç kuvvetinden yardım alabileceklerine inanıyor.

Dünya’nın yer çekim kuvveti, Ay’a kıyasla neredeyse altı kat daha büyük. Ama Kyoto Üniversitesindeki araştırmacılar, merkezkaç kuvvetini taklit ederek Dünya’dakine yakın bir yer çekimi yaratabileceklerini söyledi. Kyoto Üniversitesinden araştırmacı olan ve projeyi yürüten Yosuke Yamashiki şunları söyledi:

Diğer ülkelerin uzay geliştirme planlarında bu türlü bir plan yok. Planımız, insanların gelecekte uzaya taşınabilmelerini sağlamak için çok değerli teknolojileri temsil ediyor. Uzayda yaşama fikri daha gerçekçi hale geldikçe, yer çekimi sorunu da üstesinden gelmemiz gereken bir husus oldu.

Japon araştırmacılar ayrıyeten Ay’da kurulacak üssün Dünya’daki üzere bir biyolojik çeşitliliğe sahip olması gerektiğine dikkat çekti. Kolay bir ömür yerinin 2050’ye kadar, tam ölçekli bir Ay üssünün 2090’a kadar kurulabileceğine inanıyorlar.

Daha evvel NASA, uzun periyodik düşük yer çekiminin sıhhat problemleri yaratabileceği konusundaki telaşlarını lisana getirmişti. Bu nedenle Japonya’nın araştırması, öteki ülkelerin de radarına çoktan girmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.