Kalın: İsveçli yetkililer yeni bir terörle gayret yasasının yürürlüğe gireceğini söyledi

DUVAR – Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Belçika’daki Türkiye, Finlandiya ve İsveç görüşmesi sonrası NATO Karargahı’nda açıklama yaptı.

Kalın, Finlandiya ve İsveç’in NATO başvurusu ve Türkiye’nin telaşlarıyla ilgili müzakerelerin süreceğini, 29-30 Haziran’da yapılacak Madrid Tepesi’nin son tarih olmadığını söyledi.

İbrahim Kalın, Türkiye’nin NATO’nun genişleme siyasetine karşı olmadığını söz ederek, “NATO’nun üyelik süreciyle ilgili ortaya koyduğu birtakım prensipler ve prosedürler var. İttifaka üye olan tüm ülkeler bu prosedürleri izlediler” dedi.

PKK’nin faaliyetleriyle ilgili İsveç’in hemen adım atmasını beklediklerini, İsveçli yetkililerin de bu istikamette sözlerde bulunduğunu öne süren Kalın, “Terör örgütlerinin Avrupa’nın göbeğinde bu ülkeleri esir alırcasına bir faaliyet içerisinde olması kabul edilemez. Umarım terör hareketlerinin söz özgürlüğüyle alakası olmadığını görürler” sözlerine yer verdi.

Kalın, “PKK ve FETÖ üzere terör örgütlerinin İsveç ve Finlandiya’daki hareketleri son bulmalı. Bundan sonra sürecin seyri ve suratı, İsveç ve Finlandiya’nın atacağı adımlara bağlı. İsveçli yetkililer bize temmuz ayında yeni bir terörle çaba yasasının yürürlüğe gireceğini söyledi” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.