Kurbanlıkların İstanbul’a giriş tarihi muhakkak oldu

Karaca, İstanbul’a kurbanlık hayvan girişinin 24 Haziran’da başlayacağını ve bu kapsamda bütün tedbirlerin alındığını söyledi.

Kurban seyahatinin geldiği yerde başladığını lisana getiren Karaca, “Oradaki vilayet ve ilçe müdürlüklerimizde denetimleri yapılıyor. Veteriner sıhhat raporuna dönüştürülüyor. Pasaportlarıyla birlikte hareket ediyor.” sözlerini kullandı.

Karaca, bu süreçte 300 veteriner tabibin yanı sıra İstanbul Veteriner Doktorlar Odası, jandarma, emniyet ve belediye üzere ilgili kurumlarla alanda hummalı ortak bir çalışma yürüteceklerini, halihazırda jandarma ve emniyetle birlikte yol denetimleri yaptıklarını anlattı.

“AŞAĞI ÜST YENİDEN TIPKI SAYIYI BEKLİYORUZ”

Hayvan sayısıyla ilgili de rastgele bir sorun olmayacağını aktaran Karaca, “Geçen yıl 74 bin civarında büyükbaş, 65-68 bin civarında küçükbaş hayvan kestik. Aşağı üst tekrar tıpkı sayıyı bekliyoruz. Onunla ilgili de yapılan sayımlarda, öngörülerimizde rastgele bir sorun olmayacağını görüyoruz” dedi.

Karaca, yaş denetimleri konusunda içleri rahat etmeyen vatandaşlara görevlilerin yardımcı olacağını lisana getirerek, “Dişten de yaş tayin olabilir. Biliyorsunuz ki sığırlarda iki, keçilerde bir yaş doldurulması gerekiyor. Koyunlarda ise annesi kadar olduğunda, 6 aylıktan sonra kesim olgunluğuna erişebiliyor.” sözlerini kullandı.

KURBANLIK ALIMI VE KESİMİ

Kurbanlık alımı ve kesiti konusunda vatandaşlara ihtarlarda bulunan Karaca, şunları kaydetti:

“Uyarımız şu, vatandaşlarımızdan kurban ibadetlerini yaparken kahır yaşamamaları için Valilik Kurban Hizmetleri Komitesince izinlendirilmiş satış yerlerinden hayvanlarını almaları, yeniden izinlendirilmiş yerde de kesim yapmalarını istiyoruz. Biz bunları internet sitelerimizden ilan ediyoruz. Bu ilan ettiğimiz yerlerde yaparlarsa şöyle bir avantajları var, biz bu yerleri nasıl belirliyoruz çok kıymetli. İlgili belediyeler, tarım ve orman vilayet, ilçe müdürlükleri ve birçok kurumdan ortak kontrol heyetleri gidip burada denetim ve kontrolü yaptıktan sonra müsaade veriyor. Ayrıyeten kurbanlık kesiti yapan şahıslar da kıymetli. Ehil kimselerin kesmesi o kadar değerli ki, deride et bırakmaması, derinin tuzlanması çok değerli.”

HAYVANLARIN BİLGİLERİ BİR PROGRAMDA TOPLANDI

Ahmet Yavuz Karaca, pazarda kurbanlık seçerken dikkat edilmesi gereken konulara da değinerek, “Vatandaşlarımız pazardan hayvan alırken kulak küpelerine bakacaklar, gözleri canlı mi, mat mı, geviş getiriyorlar mı, kör topal olmayacak, kulaklarında rastgele bir düşünce olmayacak. Ağız burun akıntısı var mı, genel durumları nasıl onlara bakacaklar. Bir de bakanlığımızın internet sitesi var. Orada TÜRKVET diye bir sistem var. Bu programda hayvanın küpe numarasını girdiğinizde bütün bilgilere ulaşılacak.” biçiminde konuştu.

Sıcak havada et saklama şartlarının kıymetine dikkati çeken Karaca, etlerin sıcak mevsimde kestikten sonra çabucak oda sıcaklığına soğuyana kadar yayılmasını ve mümkün olduğunca süratli bir halde hisse edilmesi gerektiğini söyledi.

Karaca, şöyle devam etti:

“Etleri küçük kesimler halinde dolaba koymamız lazım. Biz ne yapıyoruz, birinci kurbanı biz keselim, çabucak işi bitirelim, ya tatile, ya el öpmeye ya da bayramlaşmaya gidelim diyoruz. Onu büyük kitleler halinde dolaba soktuğumuzda soğuyana kadar içeride kızışma devam ediyor, et yeşillendi diye koşarak geliyorlar. O anda dondursanız da içeride mikroorganizma üremesi başlıyor. O yüzden yemeklik porsiyonlar halinde dolapta yahut dipfrizde koruma etmemiz gerekiyor.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.