NASA astronotu uzayda boğulma tehlikesi geçirdi

Bilim insanları ve astronotlar, Memleketler arası Uzay İstasyonu sayesinde yıllardır uzayda çeşitli deneyler ve araştırmalar gerçekleştiriyor. Lakin astronotlar, vakit zaman uzayın kuvvetli ortamında tehlikeler yaşayabiliyor.

NASA, Memleketler arası Uzay İstasyonu’ndaki (UUİ) astronotların uzay kıyafetlerinde ortaya çıkan bir sorun nedeniyle kaygılı.

Kaskın içine su doldu

Uzay ajansı yetkilileri, istasyonda misyon alan Alman astronot Matthias Maurer’in, 23 Mart’taki uzay yürüyüşü için taktığı kaskına su dolduğunu açıkladı.

Kask çıkarıldıktan sonra takım, Güneş’in ziyanlı ışınlarını filtreleyen siperliğin yarısının suyla kaplandığını gördü. Ayrıyeten kaskın gerisindeki emici pedin de nemli olduğu tespit edildi. Sorun nedeniyle aciliyeti olmayan tüm uzay yürüyüşleri askıya alındı.

2013 yılında, Avrupa Uzay Ajansı astronotu Luca Parmitano’nun da kaskı suyla dolmuş ve o vakitten bu yana emme pedleri kullanılmaya başlanmıştı.

NASA’nın o devirde yaptığı açıklamada Parmitano’nun “gözlerini, burnunu ve kulaklarını kaplayan suyla” uğraş ettiği ve gerçek bir boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı söz edilmişti.

NASA’dan araştırmacılar, şimdilerde astronotun kıyafetini inceleyip sorunun kaynağını bulmaya çalışıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.