New York borsası yükselişle kapandı

S&P 500 endeksi yüzde 2,48 artarak 4.158,29 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 3,33 karla 12.131,13 puana çıktı. ABD’de enflasyonun biraz yavaşladığına işaret eden dataların gelmesinin akabinde endeksler, gün uzunluğu müspet bir seyir izledi.

Ülkede bugün açıklanan datalara nazaran, ABD’de şahsî gelirler nisanda yüzde 0,4 artarak beklentilerin gerisinde kalırken ferdî tüketim harcamaları yüzde 0,9 ile iddiaların üzerinde artış kaydetti. Şahsî tüketim harcamalarındaki yükseliş, artan fiyatlara karşın tüketimin güçlü kaldığını ve tüketici harcamalarının ekonomik büyümeyi destekleyebileceğini gösterdi.

ABD Merkez Bankasının (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı, besin ve güç kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek şahsî tüketim harcamaları fiyat endeksi ise nisanda aylık bazda yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 4,9 arttı.

Çekirdek şahsî tüketim harcamaları fiyat endeksinde yaşanan aylık ve yıllık artışlar piyasa beklentileri ile paralel bir seyir izlerken yıllık artışın 4 ayın en düşük düzeyine gerilemesi, fiyat artışlarının yavaşlayabileceğine dair bir işaret olarak yorumlandı.

Yazılım şirketlerinden gelen güçlü finansal sonuçlar ile tahvil faizlerindeki düşüş de bilhassa teknoloji paylarındaki yükselişte tesirli oldu. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 2,74 düzeyine geriledi. Öte yandan, ABD’de Michigan Üniversitesince ölçülen tüketici inanç endeksi ise enflasyon kaygılarının tesiriyle mayısta aşağı istikametli revize edilerek 58,4 ile Ağustos 2011’den bu yana en düşük seviyeyi kaydetti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.