Obezite ile uğraş anne karnında başlıyor

Kırıkkale Vilayet Sıhhat Müdürlüğü‘nden yapılan açıklamada, obezitenin insan ömrünü kısaltması ve ortaya çıkardığı yan tesirlerle de ömür kalitesini bozması sebebiyle bir hastalık olarak kabul edildiği belirtildi. Son yıllarda hayat biçimindeki değişikliklerin de katkısıyla toplumda görülme oranları daima arttığı belirtilen açıklamada, obezite ile gayret anne karnından hayatın sonuna kadar sürdürülmesi gereken bir mecburilik olduğu aktarıldı.

“18 YAŞ ÜSTÜ POPÜLASYONUN YÜZDE 39’U FAZLA KİLOLU”

Toplumdaki farkındalığın arttırılması, günlük yeme alışkanlıklarının sağlıklı istikamete kaydırılması, fizikî aktivite seviyesinin yükseltilmesi ve öteki sağlıklı hayat alışkanlıklarının kazandırılması gerek tedbire gerekse tedavide ehemmiyet taşıdığı söz edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Obezite, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafından ‘sağlığı bozacak ölçüde bedende çok yağ birikmesi’ olarak tanımlanmaktadır. Yetişkin erkeklerde beden tartısının ortalama yüzde 15-20’sini, bayanlarda ise yüzde 25-30’unu yağ dokusu oluşturur. Erkeklerde bu oranın yüzde 25, bayanlarda ise yüzde 30’un üzerine çıkması durumu obezite olarak tanımlanır.

– Obezite, tüm toplumlarda çok yaygın görülen bir sıhhat meselesidir ve giderek global bir epidemi halini almaktadır. DSÖ, 2016 bilgilerine nazaran dünyada 18 yaş üstü popülasyon 1,9 milyarın üstünde fazla kiloludur, bunların 650 milyonu da obez grubundadır. DSÖ, 2016 bilgilerine nazaran dünyada 18 yaş üstü popülasyonun yüzde 39’u fazla kilolu, yüzde 13’ü de obez grubundadır. Dünya genelinde obeziteprevalansı 1975-2016 yılları ortasında yaklaşık 3 katına çıkmıştır.

“DÜZENLİ FİZİKÎ AKTİVİTE ALIŞKANLIĞI KAZANMASINI TEŞVİK ETMEK”

Sağlıklı beslenme ve fizikî aktivite sağlıklı bir hayatın birinci adımı olduğu tabir edilen açıklamada, “Sıhhati koruyup geliştirebilmek için sağlıklı beslenme ve fizikî aktivite ömrün bir modülü haline getirilmelidir. Obezite ile uğraş kişisel değil toplumsal bir sorun olup toplum tabanlı, çok dallı, multidisipliner ve kültürel yaklaşım gerektirmektedir. Bu sebeple toplumun obezite ile çaba konusunda bilgi seviyesini artırmak, kâfi ve istikrarlı beslenme ve tertipli fizikî aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek ve böylelikle ülkemizde obezite ve obezite ile alakalı hastalıkların görülme sıklığını azaltmak emeliyle Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı 2018-2023 olarak güncellenmiş ve uygulanmaktadır” denildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.