OPEC+ kümesi temmuzda 638 bin varil üretim artışına gidecek

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı birtakım üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesi, petrol üretimini temmuzda günlük yaklaşık 638 bin varil artırma kararı aldı.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin güç ve petrol bakanlarının, piyasa şartlarını kıymetlendirmek ve temmuz ayı prestijiyle uygulanacak üretim ölçüsünü görüşmek üzere çevrim içi düzenledikleri 29. bakanlar toplantısı sona erdi.

OPEC’ten yapılan açıklamada, toplantıda temel global ekonomik merkezlerdeki kısıtlamaların kaldırılması ve mevsimsel bakımın akabinde global rafineri alımlarının artacağına yönelik beklentilerin dikkate alındığı, ham petrol ve işlenmiş eserler için stabil ve istikrarlı bir piyasanın kıymetli olduğu söz edildi.

Kümenin, 18 Temmuz 2021’de düzenlenen 19. bakanlar toplantısında alınan günlük petrol üretiminin kademeli artırılmasına ait karara bağlı kaldığı, fakat eylül ayında planlanan üretim artışını temmuz ve ağustos aylarına dağıtarak temmuzda 648 bin varil üretim artışına gidileceği aktarıldı.

Açıklamada, OPEC+ kümesinin bir sonraki toplantısının 30 Haziran’da yapılacağı belirtildi.

Ne olmuştu?

Korona virüsü (Covid-19) salgınından kaynaklanan talep düşüşü nedeniyle Nisan 2020’de günlük ham petrol üretiminde yaklaşık 10 milyon varillik kesintiye giden küme, talebin toparlanma sürecine girmesiyle üretim kesintilerini Nisan 2021’den bu yana muhakkak aralıklarla hafifletmeye başladı.

OPEC+ kümesi, 19. bakanlar toplantısında aldığı karar doğrultusunda ağustostan bu yana günlük ham petrol üretimini kademeli olarak her ay yaklaşık 400 bin varil artırıyor. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.