Rusya’dan ‘tavan fiyat uyarısı’: Petrol satmayız

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rus petrolüne yönelik tavan fiyat uygulanmasını destekleyen ülke ve şirketlere petrol ve petrol eseri satmayacaklarını söyledi.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, başta ABD olmak üzere G7 ülkelerinin, Rus petrolüne yönelik tavan fiyat uygulanmasıyla ilgili yürüttüğü teşebbüsleri kıymetlendirdi.

Söz konusu teşebbüsleri “saçmalık” olarak nitelendiren Novak, “Dünyanın güç güvenliğini sağlayan petrol piyasasının işleyişine müdahale etmek, bu piyasanın istikrarsızlaşmasına neden olacaktır. Bu piyasayı tümüyle mahvedecektir” dedi.

Novak, Rus petrolünün fiyatına kısıtlamalar getirilirse, buna karşılık vereceklerini vurgulayarak, “O vakit biz de kısıtlamalar getireceğiz. Bu çeşit şirketler yahut ülkelere petrol ve petrol eserleri tedarik etmeyeceğiz zira piyasa dışı şartlarda çalışmayacağız” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Novak, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı birtakım üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin, Çin’in ve Hindistan’ın kelam konusu teşebbüsü desteklemediklerini kelamlarına ekledi.

Başta ABD olmak üzere G7 ülkeleri, Rusya’nın güç gelirlerini azaltmak hedefiyle Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması getirmek istiyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasının hayata geçirilmesi konusunda kaydedilen değerli ilerlemeye ait optimist olduğunu söylemişti. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.