Sefaletin pençesindeki Afganistan afetin yaralarını sarmaya çalışıyor: Zelzele öldürmezse açlık öldürecek!

Afganistan’da geçen hafta meydana gelen son 20 yılın en yıkıcı sarsıntısının tesirleri her alanda kendisini hissettiriyor. 21 Haziran gecesi yaşanan afette bin 150 kişi hayatını kaybetti, 2 binden fazla Afgan yaralandı. 155 çocuğun hayatını yitirdiği olayda, en az 250 çocuk yaralanırken, binlercesi de yetim ve öksüz kaldı.

11 yaşındaki Sabah Nakib ile 4 yaşındaki kız kardeşi Nesab, bunlardan sadece ikisi. 5,9 büyüklüğündeki yıkıcı zelzelede Sabah ve Nesab kardeşler, meskenlerini, anne babalarını ve dört kardeşlerini kaybetti. Yaşlı gözlerle o dehşetli geceyi anlatan Sabah, “Nesab ile birlikte enkazın altına gömüldük. Çığlık atıyorduk. Amcam geldi ve yıkılan konuttan çıkmamıza yardım etti. Ailemdeki öbür kimsenin sesinin çıkmadığını fark ettim. Hepsi ölmüştü” dedi. İki kardeşin geniş ailesinden 35 kişinin öldüğü ve kimileri ağır 45 kişinin yaralandığı belirtildi. Afganistan Sıhhat Bakanlığı yetkilileri, zelzele sebebiyle 35 köyün büsbütün yıkıldığını ve çok sayıda çocuğun bu iki kardeşle benzeri şeyler yaşadığını tabir etti. Sıhhat Bakanı Kalender Ebad da olaya ait, “Birçok çocuk aile üyelerinin öldüğünü gördü. Bu durum maalesef ruhsal travmalara neden oldu” açıklaması yaptı.

DAHA FAZLA YARDIMA GEREKSİNİM VAR

Sabah’ın, geçen hafta eşini ve iki kızını kaybeden 42 yaşındaki amcası Rahmetullah Rahmani, zelzelenin vurduğu bölgenin, ülkenin en geri kalmış ve zayıf altyapılı bölgelerinden biri olduğunu belirtirken, “Bizi diğer bir zelzele öldürmezse, yoksulluk öldürecek” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.