Servis fiyatları 20 bin lirayı aştı, devreye korsan taksiler girdi

Okulların açılmasıyla birlikte servis sorunu yine gündem oldu. Son devirde gerçekleşen artırımlarla birlikte en kısa uzaklıkta öğrenci taşıyan bir servis sürücüsünün; İstanbul’da yıllık 5.940 TL, Ankara’da 5 bin 96 TL, İzmir’de ise 4 bin 900 lira kadar tavan fiyat alabileceği belirtilmişti.

Türkiye gazetesinden Kaan Zenginli’nin haberine nazaran; bazı servis sürücülerinin bu tarifeye uymadığı ve velilerden yüksek fiyatlar istediği belirtildi. Bilhassa özel okullarda fiyatların mevcut tarifesinin çok üstünde olduğu sav edildi. İstanbul Florya’da ikamet eden Şebnem Terzioğlu isimli veli, toplumsal medya paylaşımında bir öğrenci için yıllık 20 bin lira servis fiyatı istenildiğini belirtti.

Terzioğlu “ Bizim okul ise konut ortası aralık 10 kilometre, bir öğrenci için yıllık 19 bin 500 lira fiyat istenildi” dedi.

Servis sürücüleri de masraflardan şikâyetçi. Servis sürücüsü Hasan Dinçer ise kendilerine haksızlık yapıldığını belirterek “Belirlenen sayılar bizi kurtarmıyor. Devlet okullarındaki tarifelere akaryakıt artırımları yapılacağı söyleniyor fakat yapılmıyor. Özel okullardaki mutabakatlarımızın fiyatları biraz daha yüksek. Velilerden ricamız bize anlayışla davranmaları, her şeyin fiyatı arttı. Akaryakıt, yedek modül, bakım vs vs… Bizler çocuk taşıyoruz. Bize güvenmeleri gerekiyor. Yoksa bu işten kâr edemeyiz” dedi.

Tüketici Müracaat Merkezi Onursal Lideri Aydın Ağaoğlu nakliyat şirketlerinin UKOME tarafından belirlenen tarifenin dışına çıktığını belirterek, “ İstanbul Erkek Lisesi’nde yıllık servis fiyatı olarak 38 bin lira istemişler. Bununla ilgili Tüketici Hakem Heyeti’ne gidiyoruz. Özel Okul Velileri Platformu Başkanı’nın bir şikâyeti oldu. Özel bir okulda 9 bin lira olması gereken fiyat için 17 bin lira istemişler” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.