Süleyman Soylu: Hudut duvarının bin 55 kilometresi tamamlandı

Düzensiz göçmenlerin huduttan yasa dışı geçişlerini önlemenin yanı sıra kaçakçılık faaliyetlerini ve teröristlerin sızmasını engellemek gayesiyle Türkiye-İran hududunda güvenlik duvarı, yeni kulelerin inşası ve hendek kazma çalışmaları aralıksız devam ediyor.

İran ile en uzun hududa sahip Van’da, sondaki güvenlik tedbirlerini üst seviyede tutan güvenlik güçleri tarafından daima nezaret altında tutulan 295 kilometrelik hudut çizgisinde ihalesi yapılan 164 kilometrelik kısmın 64 kilometresinde duvar çalışmaları tamamlandı.

283 kilometre de hendek kazıldı

7 yüklenici firma tarafından sürdürülen çalışmalarda 283 kilometre de hendek kazılırken, huduttaki haberleşme ve gözetleme olmak üzere 103 elektro optik kuleden 51’i tamamlandı.

52’sine elektrik nakil çizgisi çekim süreçleri sürüyor. İnşaatı tamamlanan 64 kilometrelik güvenlik duvarının 55 kilometrelik kısmına iki ve üç sıra formunda jiletli tel çekildi.

İHA’nın aktardığına nazaran sabah saatlerinde Van’a gelen Bakan Soylu, Van Valiliğinde Van, Hakkari, Şırnak ve Ağrı vilayetleri yetkililerinin iştirakiyle düzenlenen güvenlik toplantısına katıldı.

“Bin 55 kilometresi tamamlandı, 126 kilometresi devam ediyor”

Toplantı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, “Sınır duvarlarının bu noktaya kadar yaklaşık tam sayı olarak da söz edeceğim bin 55 kilometresi tamamlandı, 126 kilometresi devam ediyor. 135 kilometresi de şu anda ihale basamağında. Allah nasip ederse biz Cumhuriyetimizin birinci asrı bitmeden, yani 29 Ekim 2023 tarihi gelmeden bilhassa uyuşturucu, terör, kaçakçılık konusunda yıllardan beri transfer sağlanan hudutlarımızı hem biraz evvel bahsettiğim bin 316 kilometresinin yapılabilir güvenlik duvarlarını tamamlamış olacağız.


“Artı şu ana kadar 948 kilometrelik aydınlatma sistemini tamamladık”

Şu anda bin 55’i bitmiş durumda. Artı şu ana kadar 948 kilometrelik aydınlatma sistemini tamamladık, 40 kilometresi devam ediyor. Tıpkı vakitte 341 adet elektro optik kuleleri tamamladık. Bütün bunları da inşallah Cumhuriyetimizin birinci asrını tamamlamadan, ikinci asrına geçmeden bitirmiş olacağız. Bu neyi sağlayacak? Biraz evvel söylediğim üzere hem terörist aktarmanın ve mühimmat transferini engelleyecek hem organize kaçakçılara transferlerini engelleyecek hem de uyuşturucu transferini engelleyecek hem de en kıymetli problemlerden bir tanesi göçmen kaçakçılığını engelleyecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.