Suriye Arap Birliği’ne döndü, Katar itiraz etti

Arap Birliği 10 yılı aşkın bir sürenin ardından Suriye’yi yeniden üye yaparak, bölgedeki ülkelerin Suriye Vumhurbaşkanı Beşar Esad ile ilişkileri normalleştirme çabasını destekledi.

Arap Birliği’nin açıkladığı kararda, Suriye’nin grubun toplantılarına hemen katılmaya başlayabileceği belirtilirken, Suriye’deki iç savaşın ardından milyonlarca Suriyelinin komşu ülkelere sığınması ve bölgede uyuşturucu kaçakçılığı yapılması gibi sorunların çözülmesi istendi.

Aralarında Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) de bulunduğu bazı Arap ülkeleri, Esad’ın tecritinin sonlandırılmasını istemişti fakat diğer bazı ülkeler, Suriye’deki çatışmalara siyasi çözüm bulunmadan ilişkilerin tamamen düzelemeyeceğini ve Suriye’nin Arap Birliği’ne yeniden kabul edilmesi için koşulların olmasının gerektiğini savunmuştu.

Katar Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, QNA haber ajansına yaptığı açıklamada, Suriye’nin yeniden birliğe katılmasına daha önce itiraz etmiş olan Katar’ın ilişkilerin normalleşmesine yönelik duruşunun değişmediğini belirtirken, bölgede Suriye’ye ilişkin oluşan uzlaşının Şam hükümetini “krizin kaynağını çözmeye teşvik etmesini” umduğunu ifade etti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Aboul Gheit Kahire’deki açıklamasında, “Suriye’ye yeniden üyelik verilmesi Arap ülkeleri ile Suriye’nin ilişkilerinin normalleştiği anlamına gelmiyor. Bu konu, her ülkenin kendisinin karar vermesi gereken bir egemenlik meselesi” dedi.

Öte yandan, ABD dışişleri bakanlığı sözcüsü, Arap müttefiklerinin Suriye’de güvenliği ve istikrarı sağlama gibi hedeflerini paylaştığını fakat “Esad’ın Suriye’deki krizi çözmek için gereken adımları atma istekliliğinden kuşku duyduklarını” açıkladı.

Suriye ise Arap ülkelerine “karşılıklı saygı” göstermeleri çağrısında bulundu. Suriye’nin müttefiki Rusya da, Arap Birliği’nin kararını takdir ettiğini duyurdu. (Reuters)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir