Taban fiyata ‘telafi’ artırımı müjdesi! 2022 Temmuz ayı paketiyle ay sonu hesabı kaygısı bitiyor

TÜİK 3 Haziran Cuma günü yıllık enflasyon oranını yüzde 73,50 olarak belirledi. Enag ise yıllık enflasyon oranının yüzde 160 olduğunu açıkladı. 3 haneleri sayılara giden enflasyon vatandaşı da derinden etkilemeye başladı. Artan fiyat artışlarından ötürü elindeki 4250 TL maaş eriyen minimum fiyatlı Temmuz ayında yapılacak olan artış haberini beklemeye başladı. Kulise bilgilerine nazaran minimum fiyatta artırım oranına yeşil ışık yakıldı. İşte 2022 Temmuz ayında taban fiyata gelecek artırım ölçüsü.

ENFLASYON SAYILARI NEYİ GÖSTERİYOR?

Enflasyon sayılarının açıklanmasıyla minimum fiyat artırımı da tekrardan gündeme geldi. Yüksek fiyatlarla eriyen 2022 minimum fiyat için artış gelecek mi? Memur ve emekliler için artırım muştusu veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, minimum ücretliler içinde yeşil ışık yaktı. Yeni programlar hazırlandığını tabir eden Erdoğan, her kesitin gelirini artırmak için çalışmalarla başlandığını duyurdu. Pekala taban fiyat için ne paket sunulacak? İşte ayrıntılar.

GÖZLER TEMMUZ AYINA DÖNDÜ

2022 yılı için yüzde 50’ye yakın artış yapılan minimum fiyat yıl ortalarında artan enflasyondan ötürü erimeye başladı. Temel muhtaçlık besinlerinden güç ve konut fiyatlarına kadar artırım yağmuruna uğrayan vatandaş Temmuz ayında yapılacak olan 2. bir artırım artış haberini beklemeye başladı. Emekliler ve memurlar için artış yapılacağı haberini veren hükümet açıklanan son yıllık enflasyon sayılarından sonra yeni bir paket ortaya koyacaklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla gözler Temmuz ayında yapılması beklenen minimum fiyat artırım oranına yöneldi.

TABAN FİYAT ARTIRIMI İÇİN YEŞİL IŞIK

Mart ayında açıklanan yıllık enflasyonun yüzde 61.14’ü bulması sonrası taban fiyata orta artırım tartışması gündeme geldi. Yıllık enflasyonun mayıs ayında yüzde 73.50’ye yükselmesinin akabinde artırım yapılıp yapılmayacağı tekrardan konuşulmaya başlandı. Haziran ayı enflasyon oranlarının açıklanmasıyla 3 haneli sayıları bulacağı öngörülen enflasyon sayılarından sonra taban fiyata de artırım yapması bekleniyor. Gözler 4 Temmuz’da açıklanacak Haziran ayı enflasyon sayılarına döndü. Bu tarihten itibaren Temmuz ayı artırım haberi de netleşecek.

PERSONELLER İÇİN TELAFİ PAKETİ GELİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada istihdam ve çalışanların refah düzeyini yükseltmek için yardım şemsiyesini genişleteceklerini belirtti. Enflasyondan ötürü alım gücü düşen vatandaş için yeni paketlerin hazırlandığını tabir eden Erdoğan, telafi iletisi verdi. Önlemleri sıklaştıracaklarını beliren Erdoğan, “İşçisiyle, patronuyla, esnafıyla, çiftçisiyle, memuruyla, emeklisiyle her kesitin problemlerine deva olacak paketler hazırlıyor, uygulamaya koyuyoruz. Gerek gençlerimize, gerek bayanlarımıza, esnafımıza başta devlet bankaları olmak üzere her türlü takviyesi vermeye devam edeceğiz. İnşallah önümüzdeki haftalarda ve aylarda bu çerçevede yeni muştularla milletimizin karşısında olacağız” diye konuştu.

.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.