Toplumsal konut projesine birinci günde 785 bin müracaat

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ eliyle inşa edilecek Toplumsal Konut Projesi’ne müracaat sayısının 785 bine ulaştığını belirterek, “Proje duyulur duyulmaz konut ve kira fiyatları aşağı gelmeye başladı.” dedi.

Bakan Kurum, CNN Türk Tarafsız Bölge programında, Cumhuriyet tarihinin en büyük Toplumsal Konut Projesi’ne ait soruları yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu.

250 BİN KONUT, 100 BİN KONUT YERİ, 10 BİN İŞ YERİ

Kurum, proje kapsamında 2023-2028 yıllarında 500 bin toplumsal konut, 250 bin konut gayeli arsa, 50 bin iş yeri amacının birinci etabı olan 250 bin toplumsal konut, 100 bin konut yeri ve 10 bin iş yerini kazandıracaklarını belirtti.

Şehit ve gazi aileleri için yüzde 5 kontenjan karşılığı 12 bin 500 konut ayırdıklarını belirten Kurum, “Engelli kardeşlerimize yeniden tıpkı formda 12 bin 500 konut ayırıyoruz. Emeklilerimize ve gençlerimize de 50’şer bin konut kontenjanı bu proje kapsamında sunuyoruz. Gençlerimiz bu projeyle birinci kere özel konut hakkına sahip olacaklar. Eylül 1992 tarihinden sonra doğan genç kardeşlerimiz, onlara ayrılan kontenjan üzerinden müracaat edebilecekler. Müracaat için 18 yaş kıstasımız var.” diye konuştu.

Evlerin maliyet fiyatı üzerinden yüzde 40 indirim yaptıklarını anlatan Kurum, şöyle konuştu:

“81 ilimiz ve 609 ilçemizde yapacağımız toplumsal konut projelerimizle vatandaşlarımız toplamda 608 bin liradan 2+1 konutlarımıza erişebilecekler. Aylık taksitleri de 2 bin 280 lira ile 240 ay vadeyle bu daireye sahip olabilecekler. Toplam 850 bin lira fiyatla da 3+1 konutlarımızın ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vadeyle vatandaşlarımız erişebilecekler. İstanbul’da hane halkı geliri 18 bin liranın, başka vilayetlerde de 16 bin liranın altında olan her vatandaşımız müracaat yapabilecek.”

YENİ KONUTLARIN 50 BİNİ İSTANBUL’DA İNŞA EDİLECEK

Kurum, vatandaşların toplam daire bedelinin yüzde 10’unu peşinat olarak ödeyeceğini ve taksitlerin de kontrat imzalandıktan sonra başlayacağını lisana getirdi.

Yeni konutların 50 binini İstanbul’un her iki yakasında yapacaklarını belirten Kurum, Avrupa yakasında Başakşehir, Esenler, Arnavutköy, Silivri, Çatalca’ya, Anadolu yakasında ise Tuzla, Kartal ve Pendik’te projelerin hayata geçirileceğini kaydetti.

Bakan Kurum, Ankara’da 18 bin, İzmir’de 12 bin 500, Gaziantep’te 10 bin, Bursa’da 8 bin 650, Konya’da 7 bin 500, Kayseri’de 7 bin 500 konut inşa edileceğini söz ederek, projenin toplam yatırım kıymetinin yaklaşık 900 milyar lira, projenin birinci etabının ise 422 milyar lira olduğunu söyledi.

“PROJENİN DUYULMASIYLA KONUT VE KİRA FİYATLARI DÜŞMEYE BAŞLADI”

Kurum, müracaatların ekim ayı sonuna kadar devam edeceğini lisana getirerek, projeden faydalanacak vatandaşların başvuracakları vilayetlerde en az bir yıl ikamet etmesi yahut o vilayet nüfusuna kayıtlı olması gerektiğini kaydetti.

Her haneden bir müracaat hakkı olabileceğini söyleyen Kurum, “TOKİ eliyle inşa edilecek Toplumsal Konut Projesi’ne birinci günde müracaat sayısı 785 bine ulaştı. Proje duyulur duyulmaz mesken ve kira fiyatları aşağı gelmeye başladı.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.