Tunceli Belediyesi’nin tesisi Danıştay’lık oldu

Tunceli’nin merkez Sütlüce köyünde Tunceli Belediyesi ve ilçe belediyelerin paydaşlığıyla yapılması planlanan Katı Atık Entegre Tesisinin, etrafa ziyan vereceği gerekçesiyle Mimarlar Odası tarafından Erzincan Yönetim Mahkemesine açılan dava reddedilmişti. Köylülerin yürütmeyi durdurma kararı için Danıştay’a müracaat yaptı.

Tunceli Belediyesi ve ilçe belediyelerin iştirakiyle yapılması planlanan Katı Atık Entegre Tesisinin, etrafa ziyan vereceği gerekçesiyle Mimarlar Odası tarafından Erzincan Yönetim Mahkemesine açılan dava reddedildi. Açıklanan kararda, önlemlere belirtildiği halde uyulduğu halde mümkün risklerin en aza ineceğinin ve hatta sıfırlanabileceğinin açık olduğu vurgulandı.

KÖYLÜLER PES ETMEDİ

Köylüler, Katı Atık Entegre Tesisi yapılmasını engellemek için bu sefer de yürütmeyi durdurma istemiyle Danıştay’a müracaat yaptılar. Serdar Kudat, Hüsnü Menteş, Yusuf Ali Arslan, İmam Çelik, Mustafa Moroğlu, İsmail Kasun ve Şahhaydar Gül tarafından yürütmeyi durdurma istemli Danıştay’a müracaat yapıldı.

“55 BİN AĞAÇ KESİLEREK TELAFİSİ GÜÇ ZİYANLAR ORTAYA ÇIKACAK”

Av. Özgür Ulaş Kaplan tarafından hazırlanan dilekçede, “Mahkeme belgesinde mevcut olan uzman raporlarında açık ve net tespitler yapılmasına ve dava konusu projenin mevcut alanda imalinin uygun olmadığı belirtilmesine karşın, bu tespitlere prestij edilmeyerek davanın reddine karar verilmesi hukuka alışılmamıştır. Orman alanı içerisinde yer alan dava konusu projede ihale basamağına gelinmiştir. Çok yakın vakitte proje alanında çalışmalar başlayacak ve eksper raporu ile tespit edilen 55 bin ağaç kesilerek telafisi güç ziyanlar ortaya çıkacaktır. Ulusal servet olan ve ekolojik değer arz eden ormanların yok edilmesine karşı, ormanları korumak vatandaşların vazifesi ve hakkıdır. Bu sebeplerle öncelikle Lokal Mahkeme kararı ve dava konusu proje hakkında yürütmeyi durdurma talebinde bulunma zaruriliği hâsıl olmuştur” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.