Tunus Meclis Başkanı: “Türkiye ile Tunus arasında derin tarihi ilişkiler mevcut”

Tunus Meclis Başkanı İbrahim Buderbale, Türkiye’nin Tunus Büyükelçisi Çağlar Fahri Çakıralp ile iki ülkenin parlamentoları arasındaki işbirliğini görüştü.

Tunus Meclisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükelçi Çakıralp, Buderbale ile görüşmesinde TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Tunuslu mevkidaşına yazdığı mektubu iletti.

Çakıralp, Buderbale’ye Türkiye ve Tunus parlamentoları arasındaki işbirliğinin ikili ilişkilerin geliştirilmesi açısından önemli rol oynadığını belirtti.

İki ülke arasındaki ilişkilere değinen Çakıralp, “Tunus ile Türkiye arasındaki mükemmel ilişkilerden ve onları çeşitli alanlarda daha fazla desteklemek ve geliştirmek için çalışmaktan” duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Çakıralp, Türkiye’nin Tunus’la ticaret hacmini genişletmek istediğini ifade ederek, Türk yatırımcıları Tunus’ta daha fazla proje gerçekleştirmek için teşvik etmenin önemini vurguladı.

“Türkiye ile Tunus arasında derin tarihi ilişkiler mevcut”

Tunus Meclis Başkanı Buderbale de iki ülke arasındaki işbirliğini derinleştirmenin önemine değinerek, “Türkiye ile Tunus arasında derin tarihi ilişkiler mevcut.” dedi.

Buderbale, “Türk halkı, ekonomik ve sosyal istikrara kavuşma yolunda Tunus’un geçirdiği zor dönemlerde Tunus halkının yanında yer aldı. Bu da ikili ilişkileri güçlendirme ve ülkeler arasındaki işbirliği alanlarını çeşitlendirme yolunda ilerlediğimizin olumlu bir göstergesidir.” ifadelerini kullandı.

Parlamenter diplomasinin halkları birbirine yakınlaştırdığını söyleyen Buderbale, “Tunus parlamentosu, üstlendiği önemli rol çerçevesinde kardeş ve dost ülke parlamentoları ile sürekli işbirliğine açıktır.” diye konuştu.

Çakıralp ve Buderbale, Türkiye ve Tunus’un, Filistin davasında fikir birliği içinde olduğunu ve Filistin halkının başkenti Kudüs olan bağımsız devletlerini kurma konusundaki meşru mücadelelerini desteklediğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir