Türkiye ile İsveç ortasında kriz yaratan siyasetçi bu sefer şaşırttı: Ona güveniyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iadesini istediği İsveçli siyasetçi Emine Kakabaveh yeniden ülkenin gündeminde… Terör örgütü PKK/YPG/PYD’ye dayanak olunması karşılığında İsveç hükümetinin düşmesini engelleyen siyasetçinin kritik bir oylama öncesinde yaptığı açıklamalar başları karıştırdı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle birlikte NATO’ya üye olmak için sıraya giren İsveç ve Finlandiya’nın üyelik süreci, Ankara’ya takılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütlerine konut sahipliği yaptığını açıklamış ve somut adımlar atılmadığı sürece bu iki ülkenin NATO üyeliğine karşı olduğunu duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan birtakım teröristlerin iadesini isterken bunlar ortasında İsveçli siyasetçi Emine Kakabaveh de yer alıyordu.

Geçmişte terör örgütleriyle içli dışlı bir konumda olan Kakabaveh’in bağımsız olması ve İsveç parlamentosundan geçecek kararlarda kritik bir değeri olması ise Stockholm hükümetinin adeta elini kolunu bağlamıştı. O denli ki geçen haftalarda yapılan ve Adalet Bakanı Morgan Johansson için yapılan güvensizlik oylamasında hükümete takviye vermişti. Bu oylama öncesinde İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, şayet aleyhte oy çıkarsa kabinesiyle birlikte istifa edeceğini duyurmuştu. Lakin Kakabaveh, oylamada Andersson ve Johansson’a takviye vermiş ve İsveç’te hükümet bu oylamadan sağlam çıkmıştı.

“İNANCIM BÜYÜK”

O periyotta Kakabaveh’in İsveç hükümetinden terör örgütlerine takviye çıkılması konusunda kimi kelamlar aldığı da açıklanmıştı. Bu kelamların ayrıntıları kapalı kapılar arkasında kalırken bugün İsveç’te yeni bir oylama heyecanı var. İsveç parlamentosu bugün yeni bütçeyi görüşecek. Bu oylamada da taraflar ortasında eşitlik devam ederken, Kakabaveh’in oyu ise kritik bir değere sahip.

Hükümet bütçe değişikliğini öngören yasa tasarısını parlamentoya getirirken İktisat Bakanı Mikael Damberg, İsveç medyasına konuştu. Damberg, “Kakabaveh’in bize takviye çıkacağını düşünüyorum. Onunla başka bir müzakere yapmadık. Onun bize takviye vereceğine dair büyük bir inancım var” dedi.

TÜRKİYE ZIDDI TALEPTE BULUNMUŞTU

Kakabaveh bu oylama öncesinde, “Hükümetin ekstra sıhhat bütçesi değişikliği tasarısını yalnızca İsveç’in Türkiye’ye silah ihracatını durdurmasını garanti etmesi durumunda destekleyeceğim” demişti.

Ankara da İsveç’ten NATO’ya üyeliğin onaylanması için  silah ambargosunun kaldırılmasının da ortalarında olduğu kimi taleplerde bulunmuştu.

Damberg, “Ben Emine’yi tanıyorum ve cinsiyet eşitliği konusuna çok dahil olmuş biri. Bu bütçe cinsiyet eşitliği için büyük bir adım. Kakabaveh’in talepleri ile ilgili bir müzakere yok” dedi. İsveç medyasının ulaştığı Kakabaveh ise hususla ilgili bir açıklama yapmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.