Türkiye-Yunanistan gerginliği büyürken ABD’den yeni açıklama

Türkiye ile Yunanistan ortasında son periyotta karşılıklı açıklamalar tansiyonu tırmandırırken, bugün ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan son devirde yaşananlarla ilgili açıklama geldi.

Türkiye ile Yunanistan ortasında son periyotta gerginlik tırmanırken, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, “Bir sefer daha Yunanistan’ı adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye, memleketler arası mutabakatlara uymaya davet ediyoruz. Latife yapmıyorum, önemli konuşuyorum. Bu millet bir şey söylerse gerisini da takip eder.” demişti. Yunanistan bunun üzerine Türkiye aksisi lobicilik ile görevlendirdiği diplomatlara dağıttığı 16 haritayı tekrar gündeme getirmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Ege’deki adaları silahlandırarak mutabakatları ihlal ettiğini söylemişti.

İki ülke ortasında tansiyon tırmanırken, ABD Dışişleri Bakanlığı, Ankara’nın son açıklamalarına karşılık niteliğinde bir ileti yayınladı.

‘GERİLİMİ TIRMANDIRABİLECEK TELAFFUZLARDAN KAÇINMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan bildiride, “Tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne hürmet duyulmalı ve korunmalıdır. NATO, Yunanistan ve Türkiye’deki müttefiklerimizi bölgede barış ve güvenliği sağlamak için birlikte çalışmaya ve uyuşmazlıkları diplomasi yoluyla çözmeye davet etti. Biz de müttefiklerimizi tansiyonu daha da tırmandırabilecek telaffuzlardan kaçınmaya çağırıyoruz. Yunanistan ve Türkiye, ABD’nin hem güçlü ortakları hem de değerli NATO müttefikleridir.” dedi.

Bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü daha evvel 2 Haziran tarihinde yaptığı açıklamada Yunanistan’ın Ege adalarındaki egemenliğinin sorgulanamaz olduğunu açıklamıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı, “Yunanistan’ın bu adalardaki egemenliği kuşku götürmez” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.