Ünlü eğitimci Nazmi Arıkan cinayetinde detaylar ortaya çıktı

Fen Bilimleri Eğitim Kurumları’nın kurucusu Nazmi Arıkan ile sürücüsü, dün Çanakkale’nin Gelibolu ilçesindeki çiftlik konutunda bıçaklanarak öldürülmüş bulundu.

İlçeye bağlı Karainebeyli Köyü’nde evvelki gece meydana gelen olay savlara nazaran şöyle gelişti:

Nazmi Arıkan, yaklaşık 5 yıl evvel 500 dönüm üzerindeki toprağına büyük ve küçükbaş hayvan çiftliği kurdu. 30’a yakın çalışanının bulunduğu çiftlikte kendisine de müstakil bir mesken yaptıran Arıkan, hafta sonları çiftlikte vaktini geçiriyordu. Arıkan, sürücüsü Şerif Eker ile birlikte bayramdan bir gün evvel çiftliğe geldi.

Gece geç saatlerde veterineri ve sürücüsü Şerif Eker ile birlikte yemek yiyen Arıkan, saat 24.00 sularında uyumak için odasına çekildi. Veteriner çiftlikten ayrılırken sürücüsü Eker ise kendi odasına geçti.

Ancak sabaha karşı konuta giren kimliği meçhul kişi ya da bireyler, Arıkan ve Şerif Eker’i bıçaklayarak öldürüp konuttan ayrıldı. Sonraki gün Arıkan ve Eker’den haber alamayan çalışanları, çiftlik konutuna gitti.

Arıkan ve sürücüsü Şerif Eker’i kanlar içinde bulan çalışanlar, durumu jandarmaya bildirdi. Olay yerine gelen jandarma olay yeri inceleme ve 112 Acil Sıhhat takımları, Arıkan ile Eker’in tekraren bıçaklanarak öldürüldüğünü tespit etti.

‘YARDIMSEVERDİ, ÇOK SEVİLİYORDU’

Nazmi Arıkan ve Şerif Eker’in cesetleri, otopsi için Gelibolu Şehit Koray Onay Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Köy Muhtarı Ali Yıldırım yaptığı açıklamada, 10 yıldır bölgede kimi tarım topraklarını satın alan Arıkan’ın etrafta sevilen birisi olduğunu söyledi.

Sabah’ın haberine göre, Arıkan’ın insanlara, köye çok yararının dokunduğunu belirten Yıldırım, dedi.

Jandarma olayla ilgili soruşturma başlatırken yakınlarının verdiği birinci bilgiye nazaran Arıkan’ın dershaneler nedeniyle uzun müddettir tehdit edildiği ileri sürüldü.

NAZMİ ARIKAN KİMDİR?

Nazmi Arıkan, Yozgat’ın Sorgun ilçesi Salur köyünde doğdu. Burada ilkokul ve ortaokul eğitimi aldıktan sonra Tokat Öğretmen Okulu’nu bitirerek sınıf öğretmeni oldu.

Daha sonra da Gazi Eğitim Enstitüsü’nde okuyarak fizik öğretmenliği diplomasını aldı. Bolu Öğretmen Okulu’nda bir yıl öğretmenlik yaptı ve akabinde özel dershaneciliğe geçti.

MEF Dershanesi’nde öğretmenlik yaparken, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Mühendisliği’ni okudu. Arıkan, o yılları “Yatılı okuduk, devlete çok borcumuz var. Birinci grup elbisemi, kösele ayakkabıyı orada gördüm. Öğretmen okullarının çok güzel programı vardı. Tarım, ticaret, elişi, arıcılık dersleri alırdık” diye anlatıyordu.

1996-1997 eğitim öğretim yılında Fen Bilimleri Merkezi Dershanesi’ni devralan Nazmi Arıkan, tek şube olarak aldığı dershaneyi 2004 yılına kadar geçen müddette 100 şubeye çıkardı. 2011-2012 periyodundan bu yana başta İstanbul olmak üzere farklı vilayetlerde çok sayıda okul açan Nazmi Arıkan, kurucusu olduğu Fen Bilimleri Eğitim Kurumları’nın özel öğretim kursları, temel liseler ve okullarında 7 bine yakın kişi çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.