Yetenekli Bay Akçekaya: Bir seri dolandırıcılık öyküsü

En beklenmeyecek cinayetlerden birisi Kurban Bayramı’nın ortasında Çanakkale Gelibolu’da gerçekleştirildi. Eğitim topluluğunun tanınmış ismi, Fen Bilimleri Eğitim Kurumları’nın kurucusu Nazmi Arıkan ve sürücüsü Şerif Eker Gelibolu’da sahibi olduğu çiftlikte bıçaklanarak öldürüldüler. Nazmi Arıkan, Türkiye’de dershane denince akla birinci gelen isimlerden biriydi. Şimdiye kadar bu türlü bir cinayete yol açabilecek hiçbir olayla anılmamıştı.

UFUK AKÇEKAYA GÖZALTINDA

Cinayetlerin gece saatinde Arıkan ve sürücüsü uyuduktan sonra gerçekleşmesi, ikisinin de onlarca bıçak darbesi alması akla bir soygun olabileceği kuşkusunu getirdi. Lakin cinayetten sonra Tokatspor Lideri ve eğitimci Ufuk Akçekaya’nın gözaltına alınması epey şaşırtan oldu.

Ufuk Akçekaya beş yıldır sık sık kamuoyunun gündemine gelen bir isimdi. Ama eğitimci, Tokatspor Lideri üzere unvanları olsa da Google’a bu cinayetten evvel ismini yazdığınızda karşınıza çeşitli “dolandırıcılık” olayları çıkıyordu. Üstelik bu tezlerin sahibi işletme hakkını aldığı okulların gerçek sahipleri, öğretmenler, Tokatspor’un yöneticileri ya da futbolcular oluyordu.

Ufuk Akçekaya özel okul ve dershanelerde kimya öğretmenliği yapan bir eğitimciydi. Dershanelerin kapatılmasından sonra Kamp-ı Derya isimli etüt ve ders çalışma merkezi kurarak ticaret hayatına atıldı. Ama Ufuk Akçekaya’nın bundan sonraki ticari hayatı, batık bir iş adamının hudutları zorlayan teşebbüslerinden çok yetenekli bir dolandırıcının uzmanlık alanı saydığı bir dalda gerçekleştirdiği dolandırıcılık hikayesine dönüştü.

EĞİTİMDE ÖZELLEŞTİRME VE DOLANDIRICILIK

Ufuk Akçekaya’nın hikayesi eğitim alanında gerçekleşen özelleştirme furyasının geldiği son noktayı gösteriyor. Maddelere nazaran özel eğitim kurumları açanlar birikimlerini bu alana yatırmak zorundalar. Lakin pratikte bu yasaya uyan kimse yok. Daha çok eski öğretmenlerin evvel dershaneler açarak daha sonra özel okulların yaygınlaşması ile girdiği bu kesimdeki kârlar muazzam boyutlara ulaştı. Artık eskinin öğretmenleri turizmden inşaata çeşitli kesimlerde yatırımlar yapan iş beşerlerine dönüştüler. O denli ki; kendi isimleri ile özdeşleşen eğitim kurumları ile ilgilenmek yerine işletme ve marka hakkını diğerlerine devrederek daldan çekilmeye başladılar.

Ufuk Akçekaya da bu türlü bir periyotta kesime girdi. Lakin onun bu dalda kalıcı olmak üzere bir kaygısı yoktu. Birden fazla geçmişin kıymetli dershanelerinin ismini taşıyan “özel eğitim kursu”, “etüt merkezi” ismi altında bir dizi eğitim kurumu açtı. Lakin Ufuk Akçekaya’nın açtığı ya da devraldığı bu kurumların birçoklarının ömrü bir yılı geçmiyordu.

Örneğin, Özel Etiler Final Eğitim Kursu ismi altında açtığı merkezde öğrencilerden para toplamış, öğretmenlerin parasını ödememiş ve ortadan kaybolmuştu. Bu hususta öğretmenlerden gelen şikayetler üzerine Beşiktaş İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün istediği savunmada şikayet edilen kurumun kendisi olmadığını sav ederek ‘pandemi nedeniyle küçük sorunlar’ yaşadıklarını söylüyordu.

MARKA BEDELİ OLAN KURUMLARIN İSMİNİ KULLANDI

Fakat sahibi ya da işletmecisi olduğu kurumların sayısı daima yükseliyordu. Üstelik bu kurumların isimleri “marka değeri” olan kurumlarla benzerlik taşıyordu. Güç Koleji, Beykent Bakırköy Temel Lisesi, Koç Eğitim Temel Lisesi, Bakırköy Butik Koç Eğitim Dershanesi üzere kurumların sahibiydi.

Fakat en kıymetli yatırımı 2018 yılında sahibi olduğu Balkan Eğitim Hizmetleri A.Ş.’nin Beykent Okulları’nın işletme hakkını satın alması oldu. Beykent Okulları’nın Edirne, Tokat ve Beylikdüzü okullarını işletmeye başladı. Şişli ve Bahçeşehir’de şubeler açtı. Lakin daha evvel işletmesini alıp velilerden para toplayıp öğretmenlerin parasını ödemediği öteki kurslar ve okullar üzere tıpkı sistemi burada da uyguladı. Örneğin Edirne’de 1990 yılından beri faaliyette olan kentin en esaslı eğitim kurumlarından biri sayılan Edirne Beykent okulunu 2017-18 öğretim periyodunun sonunda devraldı. Lakin devraldıktan sonra öğretmenlere bir kuruş ödenmedi. 2018-19 öğretim yılı başladığında indirimler yapılarak kapasitenin üzerinde yeni öğrenciler kayıt edilmişti. Öğretmenler, tahsil periyodunun başından itibaren maaşlarını alamamaya başlamışlardı. Üstelik velilerden erken kayıt indirimi var denilerek bir sonraki yılın fiyatları de alınmıştı. Öğretmenlerden ve okulun öbür çalışanlarından Ulusal Eğitim’e valiliğe yapılan müracaatlar ise sonuçsuz kalmıştı.

SİYASİLER İLE FOTOĞRAFLARINI KULLANDI

Ufuk Akçekaya internette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile yan yana fotoğraflarını kullanıyor, fotoğrafların altına yeni projelerine Bilal Erdoğan’ın takviye olacağını yazıyordu. Sadece AK Partili milletvekilleri ya da politikler değil, öteki partilerden siyasetçiler ile olan fotoğraflarını da paylaşmaktan geri durmuyordu.

Son olarak 2019 mayıs ayında, parasını alamadığı için kurumdan ayrılan öğretmenler nedeniyle dersleri boş geçmeye başlayan öğrencilerin velileri ve öğretmenler, yaptıkları basın açıklamasında şunları söylüyordu; “Biz burada yaklaşık 50 eğitimciyiz. Hepimizin ailesi ve sorumlulukları var. Ömrünü devam ettirmek için hakkımızı ve emeğimizin karşılığını almamız gerekiyor. Bizim dışımızda okulun bünyesinde bulunan çalışanlar da bizim üzere mağdur durumda. Yaşadığımız bu sürecin netleşmesini istiyoruz. Son olarak, Beykent Okulları’nın kurucusu ve Beykent markasının yaratıcısı olan Adem Çelik’in bizim sesimizi duymasını istiyoruz. Franchising mutabakat imzalanmasından sonra öğretmenlerin Balkan A.Ş. ile muahede yapması konusunda Beykent A.Ş., öğretmenlerin mağdur olmayacakları konusunda garanti vermiştir. Lakin öğretmenler, maaşlarının ödenmemesi üzerine yasal haklarını kullanmaya başlamıştır. Beykent A.Ş. sessizliğini koruyarak meskenlerine haciz gelen, konut kiralarını ödeyemeyerek güç durumda kalan öğretmenlerle görüşme yoluna dahi gitmemiştir. Beykent Koleji’ndeki bütün öğretmenler ve onların aileleri mağdur edilmiştir.”

Bu açıklama üzerin Ufuk Akçekaya’nın sahibi olduğu kurumdan öğretmenleri suçlayan şu açıklama yapılabilmişti; “Bizler eğitimi ticaret olarak görmemekteyiz. Şayet o denli görseydik, 20’ye yakın öğretmenimizin çocuklarını yüzde 100 burslu okutmazdık. Çok acıdır ki en çok bu burslu okuttuğumuz öğretmenlerimiz bizi üzmüşlerdir. Hakkımızı çocuklarına helal ediyoruz ancak bu öğretmenlerimize etmiyoruz. Ayrıyeten Edirne’de Ulusal Eğitim’deki 2-3 üst seviye yetkili, valinin ismini kullanarak okuldaki sistemi bozmuşlardır. Okula tekraren müfettiş yollamışlar fakat ruhsatı olmayan okulların kayıt almasına müsaade etmişlerdir. Bu ruhsatsız okullara gidecek müfettişi yanlış adreslere yollayarak devletimizi ve kamuoyunu kandırmışlardır. Takdir, vicdan sahibi insanlarımızındır. Bu süreçle ilgili veli ve öğretmenlerimizi mağdur etmeyeceğiz. Verdiğimiz 7 milyon TL alıp ödemeleriniz yapılacaktır. Ne diyelim biz daima uygun niyetliyiz. Zahirde kaybetmiş gözüksek de hainlik, hile, kandırmaca yapmadık ve kazandık. Bu durumdan yararlanarak öğretmen ve öğrencilerimizi organize edenleri de kamuoyu vicdanına havale ediyoruz.”

TOKAT’DA OKUL AÇTI, TOKATSPOR LİDERİ OLDU

Benzer olaylar Ufuk Akçekaya’nın sahibi olduğu bütün kurumlarda tekraren yaşandı. Ancak Akçekaya en enteresan yatırımını Tokat’ta yaptı. Yeniden Tokat’ta TED Koleji’nin işletme hakkını almıştı. Sistem karşılığı olmayan çekler üzerine kayıtlı olmayan şirketlerin aslında yapamayacağı ödemeler üzerine konseyiydi.

2018 yılında Tokat Beykent Okulu’nun işletmesini alan Ufuk Akçekaya’nın ilgisini sıkıntı durumda olan Tokatspor çekti. Tokatspor’un 7 milyon lirayı aşan borcu vardı ve sıkıntı durumdaydı. Ufuk Akçekaya cazip bir teklifle geldi. Tokatspor’un borçlarını ödeyecek kulüp kendisine devredilecekti. Tokatlılar kent dışından gelen bu iş adamının cazip teklifine elbette sıcak baktılar. Kulüp Ufuk Akçekaya’nın kurduğu şirkete devredildi. Sonrasında kulübe haciz getirmekle tehdit eden alacaklılar ile görüştü. Kulüp üzerindeki hacizleri kaldırmalarını isteyerek karşılığında çek yazdı. Kulübün borçları ödenmişti, üstelik gelen gelirler Akçakaya’nın şirketine akmaya başlamıştı. Fakat küçük bir sorun ortaya çıkmıştı. Elbette yazılan çeklerin karşılığı yoktu.

İşletmesini aldığı okulla ilgili bir öteki sorun çıkmıştı. Tokat TED Koleji’nin sahibi Bilal Durmaz’dan okulu satın alan Akçekaya resmi olarak okulun ismini değiştirmedi. Fakat tabelaya Beykent Koleji ismini yazdı. Ve bu isimle öğrencileri kayıt etti. Düzmece isimle açtığı okula kayıt yaptıran velilerden 3 milyon liraya yakın para topladı. Sonrasında ödenmeyen maaşlar, ortalıkta olmayan işveren numarası burada da işledi. Sonuçta davacılar kime dava açacaklarını dahi bilemediler.

Akçekaya amatör lige kadar düşen Tokatspor’u kurtarmak isteyen kentin iş beşerlerine, Tokatlılara 13 milyon lira öderlerse kulübü verebileceğini söylüyordu.

DAVA AÇANLARA ERDOĞAN’LA FOTOSUNU GÖNDERİYORDU

Şehirdeki mahallî gazeteciler olayın üzerine gidiyor ancak yasal manada önemli bir sonuç elde edilmiyordu. Gazeteci Kemal Vanlı Tokat’ta, Akçekaya’nın bu maceraları konusunda daima yazılar kaleme aldı. Fakat birtakım gelişmeler Kemal Vanlı’yı da şaşırtmıştı. Akçekaya yalnız öğretmenleri, velileri dolandırmakla kalmamış kiraladığı binaların dahi kirasını ödememişti. Vanlı, eski AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Pelin Güneş’in babasına ilişkin binanın Akçekaya tarafından kiralandığını fakat hiçbir ödeme yapılmadığı için haciz süreci başlatıldığını yazmıştı. Borcunu isteyen Güneş’e, Akçekaya Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çekilmiş bir fotoğrafını yollamıştı.

İMAMOĞLU’NU BEN ŞİKAYET ETTİM DEDİ

Ancak kamuoyu Ufuk Akçekaya ismini bir öteki olayla duydu. 2021’in mayıs ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lideri Ekrem İmamoğlu’nun bir türbe ziyareti sırasında elleri ardında olduğu fotoğrafı yayınlanmıştı. İmamoğlu’na bu fotoğraf nedeniyle soruşturma açılmak istendi. Bu haber üzerine Ufuk Akçekaya, İmamoğlu’nu kendisinin şikâyet ettiğini açıklamıştı.

Ancak bu açıklamanın da palavra olduğu kısa müddette anlaşıldı. Cumhurbaşkanlığı Halkla alakalar Dairesi lideri Cihan Başar, kendilerinde Akçekaya’nın ismini taşıyan bir şikayet kaydı bulunmadığını söylemişti.

VALİLİKTEN BİR MİLYON LİRA DAYANAK ALDI

2020 yılında Kemal Vanlı artık kendisine de pes dedirten bir olayı yazıyordu: Hakkında binlerce kişinin kabahat duyurusunda bulunduğu Ufuk Akçekaya’nın lideri olduğu Tokatspor valilikten 1 milyon liralık bir dayanak almıştı. Kemal Vanlı Akçekaya’nın yapmış olduğu dolandırıcıları aktarıyor ve haklı olarak şu soruyu soruyordu;

“Tokat Valisi’nin bilmemesi mümkün mü..?
Emrinin altında Tokat emniyeti, jandarması ve istihbaratı var…
Haberlere yansımış onlarca hatta yüzlerce haber var…
İnternetten ismini aratsa hepsi dökülüyor…
Neyi bilmiyor.. Neyi görmüyor…?
Sonra bu Tokat denen ilin AK Parti vilayet lideri ne yapar…?
Neden dolandırıcılıktan yargılanan birinin partisinin değerli bir ismini kullanmasına müsaade ediyor…?
Neden gerek partisinde gerek Tokat’ta ilgili yerleri uyarmıyor…?”

BELEDİYEDEN ARSA İSTEDİ

Ufuk Akçekaya’nın Tokat ile ilgili maceraları valilikten aldığı bu takviyeyle bitmedi. Akçekaya, kentin kıymetli bir yerinin başında olduğu Tokatspor’a devredilmesini istiyordu. Belediye lideri, amatör lige kadar düşen Akçekaya’nın kendi şahsî şirketi haline gelen bir kuruma elbette bu tahsisi yapmadı.

Bunun üzerine Akçekaya, toplumsal medya hesabından 5 Nisan 2021’de belediye lideri Eyüp Eroğlu’nu amaç aldı. Söyledikleri açık şantajdı; “Ya bana 3 milyon dolar verirsiniz ya sigara fabrikasının yerine ortak edersiniz ya altınızdaki arabayı verirsiniz ya da sizi sokağa çıkamaz ederim…”

Akçekaya kendisine Tokatsporu alması karşılığında 100 dönüm arsa kelamı verildiğini argüman ediyordu. Akçekaya tekrar tıpkı periyotta Tokat Belediye Lider Yardımcısı’nın ve birçok kişinin 14 yaşında bir çocuğa tecavüz ettiğini ileri sürdüğü görüntüler yayınladı. Lakin kentin gazetecileri Akçekaya’nın bu kelamlarına çok prestij etmediler. Lakin bu argüman tekrar de toplumsal medyada süratle yayıldı.

CİNAYETTEN SONRA GÖRÜNTÜ YAYINLADI

Hakkında yıllardan beri şantaj, dolandırıcılık, sahtecilik suçlamaları olan Ufuk Akçekaya son olarak herkesi şaşırtan Nazmi Arıkan ve sürücüsünün öldürülmesi ile karşımıza çıktı. Akçekaya cinayetin kendisine ulaşabileceğini görerek çabucak toplumsal medyasından bir görüntü yayınlamıştı. Görüntüde şunları söylüyordu; “Olay harikulade bir tezgah harikulade bir kumpastır. Ben 18 Ekim 2021 de Etiler’de bıçaklandım. Beni o periyot bıçaklayanlar Nazmi Arıkan ve çetesiydi. Sonra öğrendim ki beni korkutmak, sindirmek için 5-6 milyon lira ödemişler. 5 yıl ceza aldılar. Ortaya adam koyup şikayetimi geri çekmek için alacağımı ödeyeceklerini söylediler.”

Ancak jandarma, yaptığı araştırmalarda, Akçekaya’nın olay gecesi Gelibolu’ya geldiğini Arıkan’ın çiftliğine gittiğini ve olaydan sonra taksi ve otobüs kullanarak ayrıldığını tespit etmişti. Cinayetin detaylarını ve gerçek nedenlerini mahkemeler başladıktan, iddianame hazırlandıktan sonra öğreneceğiz. Lakin Ufuk Akçekaya’nın mağdur ettiği öğrenciler, veliler ve eğitim işçilerini düşündüğümüzde, karşımızda cinayetle sonuçlanan bir dolandırıcılık hadisesinden çok ötede bir sistem sorunu ile karşı karşıya olduğumuz gerçeğini görüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.