Yusuf Halaçoğlu: Akşener’i eleştirince ‘İstifa ediyorum’ karşılığını aldım

Türk Tarih Kurumu Eski Lideri ve UYGUN Parti 24, 25 ve 26. Devir Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, TVNET’te yayınlanan Sert Sorular programında Taha Hüseyin Karagöz’ün sorularını yanıtladı.

“İYİ Parti’ye katıldığınız için pişman mısınız?” şeklindeki soruya karşılık veren Halaçoğlu, “Hayır. GÜZEL Parti’yi kurarken çok hoş bir vizyon belirlemiştik. sağcı, solcu, merkezde olmayan bir siyasi yapı olarak belirlemiştik. Bunun için ‘vatanseverlik’ temeline oturmuş bir siyasi yapıdan bahsediyorduk. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan herkes kendisini orada bulacaktı. Rastgele bir ayrım yapılmadan herkesin kendisini orada bulacağı bir siyasi yapı olacaktı.” dedi.

“İYİ PARTİ KONGRESİ AMERİKA’YI ENDİŞELENDİRDİ”

Başlangıçta çok âlâ bir rüzgar alındığını tabir eden Halaçoğlu, “1 Nisan’da kongre yaptık. Yüksek iştirak oldu. Bu birtakım yerleri endişelendirdi. Bilhassa Amerika’yı.” tabirlerini kullandı.

Dönemin ABD elçisinin Akşener ile görüşmek istediğini söyleyen Halaçoğlu, “Biz kabul etmedik. Görüşmemiz hakikat olmaz dedik. Görüşülmedi lakin sonrasında Meral Hanım merkez partisi haline getirdi partiyi. Ben merkez partiyi de kabul etmiyorum. vatanseverlik temeli üzerinde oturmuş bir siyasi yapı düşünüyordum. onlar farklı bir şey düşünebilir.” diye konuştu.

“PARTİNİN SİSTEMİNİ DEĞİŞTİRDİLER”

İYİ Parti’nin ‘Türkiye’yi Türkler yönetmeli’ kelamına karşı çıktığını belirten Halaçoğlu, bu kelamına neden karşı çıkıldığını anlamadığını söyledi. Halaçoğlu, “Partinin tüzüğünde buna karşı çıkan bir anlayış yoktu. Sonra sistemi değiştirdiler. Ben Kayseri 1. sıradan milletvekili adayı gösterdiler. Ben İzmir’de yaşıyorum, gidemediğim yerin adayı olmam dedim. Ben buna karşın partim için uğraş ettim” açıklamasında bulundu.

“AKŞENER ‘İSTİFA EDİYORUM’ DEDİ”

Ağustos ayından evvel Afyonkarahisar’da bir istişare toplantısı yapıldığını ve orada bir konuşma yaptığını belirten Halaçoğlu, “Orada bir konuşma yaptım. Dedim ki ‘Hani iktidar olmak istiyordunuz, hani yüzde 17,5 kemik oyunuz vardı? Hani cumhurbaşkanı olacaktınız, olamadınız. Fakat hala başarılıyız diyorsunuz. O vakit ne farkı kaldı geçmişteki partimizden’ dedim. Buna ‘Meral Hanım’dan istifa ediyorum’ karşılığı aldım. Sonra herkes koşuşturdu, baktım tekrar genel lider oldu, ben de istifa ettim. İtimat tazelemesi gerektiğini söyledim, bundan ötürü uyuşmadık. Bu benim anlayışıma zıt geliyor. Ben bir muhalefet partisinin ‘Başarılıyım’ diyorsa daima muhalefette kalmaya istek gösterdiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.