Araştırma: Yalnızlık öldürüyor

İskoçya’daki Glasgow Üniversitesi’nden akademisyenler, yaptıkları incelemelerde sevdiklerini ayda en az bir kez görmeyenlerin ve yalnız yaşayanların ölüm riskinin yükseldiğini tespit etti.

Birleşik Krallık Biyobankası’ndan bir araştırmanın verilerini kullanan akademisyenler, ortalama yaşı 57 olan, 5 farklı sosyal bağlantı türüne sahip 458 bin 146 kişiyi ortalama 12.6 yıl boyunca takip etti.

Yıllar süren incelemeler sonunda araştırmacılar sosyal izolasyonun her türünün erken ölüm riskini artırdığını gördü.

Araştırma sonuçlarına göre aile ve arkadaşları tarafından hiç ziyaret edilmeyen kişilerin kalp hastalığı nedeniyle ölme olasılıkları yüzde 48 yükselirken; erken ölüm olasılıklarının yakınları tarafından günlük olarak ziyaret edilenlerden yüzde 39 daha yüksek olduğu gözlemlendi.

Çeşitli türlerde sosyal izolasyonda yaşayanların ölüm oranlarının daha da yüksek olduğu gözlemlendi. Aile ve arkadaşlarını hiç görmeyenlerin, izolasyonda yaşamayanlara göre erken ölüm oranının yüzde 77 daha yüksek olduğu gözlemlendi.

BMC Medicine’da yayımlanan araştırmada, sevdiklerinizi ayda bir ziyaret etmenin bile ölüm riskini düşürebileceği belirtildi.

Araştırmanın yazarlarından Prof. Jason Gill, “Çok izole, aile ve arkadaşlarını hiç görmeyenler ve onları en azından ayda bir görmeyenler için risk olduğu görülüyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx