Ayşenur’u öldüren erkekten pişkin savunma: ‘Kazayla oldu’

Eskişehir‘de 17 Aralık 2022’de Ayşenur Çolakoğlu‘nu (21) ateşli silahla öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan fail Hasan Fakıoğlu (22) hakkında iddianame hazırlandı. Fakıoğlu hakkında “kadına karşı tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İDDİANAME HAZIRLANDI

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, tutuklu Hasan Fakıoğlu ile arkadaşı Muhammet Ali F. hakkındaki soruşturmasını tamamlayıp iddianame hazırladı. İddianamede, olay günü şöyle anlatıldı:

“Ayrı oldukları dönemde sürekli arayıp evine gitti. Ayrıca Hasan, arkadaşlarına ‘Onu kimseye yar etmeyeceğim, kendimi de onu da öldüreceğim’ gibi söylemlerde bulundu. Hasan yeniden Ayşenur ile görüşmek istedi. Barışmazsa öldürmeye karar vererek ruhsatsız silah temin etti. Ayşenur ise son kez ayrıldıklarını ve yeniden barışmayacaklarını ikna etmek için görüşmeyi kabul etti. Hasan’ın yanında arkadaşının olması nedeniyle Ayşenur, ona da güvenerek evde görüşme teklifini kabul etti. Hasan’ın yeniden barışmak için konuştuğu Ayşenur’un bunu kabul etmemesi üzerine daha önceden tasarladığı üzere tabancayı çıkararak yakın ateş mesafesinden baş bölgesinden ateş ederek öldürdü. Bu sırada Hasan’ın yanında bulunan ve aralarındaki görüşmenin olumsuz sonuçlanması halinde Hasan’ın öldürme niyeti olduğunu bilen şüpheli Muhammet Ali’nin suçun işlenmesinden önce maktulü eve gelmesine yardımda bulunarak Hasan’ın eyleminin icrasını kolaylaştırmak suretiyle Hasan’a yardım ettiği tespit edildi.”

“YARDIM ETME” SUÇUNDAN 20 YILA KADAR HAPSİ İSTEMİ!

Eskişehir 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede Ayşenur Çolakoğlu’nu öldüren Hasan Fakıoğlu hakkında “tasarlayarak kadına karşı kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis ile “ruhsatsız tabanca taşımak ve kullanmak” suçundan 3 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Diğer şüpheli Muhammet Ali F. hakkında ise “yardım etme” suçundan 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

SKANDAL SAVUNMA: “OLAY KAZAEN OLDU”

Fail Hasan Fakıoğlu ifadesinde, Ayşenur’un elinden silahı almaya çalışırken kazayla ateşlendiğini iddia ederek, skandal açıklamalarda bulundu:

“Ayşenur ile yaklaşık 10 aydır sevgiliydik. Aldatıldığını düşünen Ayşenur ile aramızda problemler yaşandı. Olay günü buluştuk, birlikte eve gittik. Ev arkadaşım Muhammet Ali de bizle geldi. Yatakta Ayşenur ile uzandık. Bu sırada Ayşenur aldatıldığını düşündüğü için kriz geçirdi. Yatağın altında bulunan silahı eline aldı. Ayşenur’un elinden silahı almaya çalıştığım sırada silah seri şekilde ateşlendi. Olay kazaen oldu. Son bir haftadır Ayşenur’a ulaşamadığım dönemde akşam evde otururken televizyon karşısında çay içtiğim sırada kendi kendime ‘bu kez beni niye aramıyor, öldüreceğim’ diye konuştum. Ancak bunları esprisine söyledim.”

“ODADAN ÇIKTIĞIMDA HASAN’IN ELİNDE SİLAH OLDUĞUNU GÖRDÜM”

Hasan Fakıoğlu’nun arkadaşı olan Muhammet Ali F. ise, ifadesinde şunları söyledi:

“Olay günü evde Ayşenur ve Hasan normal bir şekilde sohbet ettiler. 10 dakika beraber oturduktan sonra ben diğer odaya geçtim. Uyduğum sırada silah sesine uyandım. Odadan çıktığımda Hasan’ın elinde silah olduğunu gördüm. Kendisine zarar vermesin diye elinden silahı aldım. Mutfak dolabına üzerine koydum. Hasan, ‘boğuşuyorduk, silah ikimizin arasında patladı’ şeklinde bir şeyler söyledi. Hasan 112’yi aradı.”

Sanıklar yargılanmasına Eylül ayında başlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir