Bakan Nebati: Enflasyonda 44’ün altı bizim için de sürpriz oldu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları cevaplıyor..Enflasyona ilişkin öngörülerimiz bir bir gerçekleşiyor.

Aralık ayından beri hissedilir bir düşüş gerçekleşiyor. Depremin enflasyona etkisinin sınırlı olacağını gördük. Yazın gıdada yaşanacak bolluk enflasyonu düşürecek.Enerji fiyatlarının sakinleşmeye başlaması, kurdaki oynaklığın kabul edilebilir olmasıyla enflasyonun hissedilir düşmesine neden oldu. 44’ün altına gelmesi bizim için de pozitif sürpriz oldu.

Asgari ücrete temmuz zammı ve emekliye refah payı

Çalışan ve emeklilerin enflasyon karşısında zarar görmesini engelleyecek politika uygulanıyor. Asgari ücrete yüzde 100’e yakın artış, emekli ve memurlara da yüzde 85 artış oldu. 7 bin 500 üzeri alanların imkandan yararlanması gerekiyor diye tepki gösterildi.

Çalışma Bakanlığımız bir çalışma yapıyor. Toplu sözleşme gereği 6 puanlık bir ödeme var, artı enflasyon farkı var. Yeterli orana ulaşmazsa çalışmaları sürdürüyoruz.

Biz bütçe disiplinine uyan hükümet olarak disiplinden taviz vermeden kaynağı oluşturup Cumhurbaşkanımızın ilanı yönüne gideceğiz.Ayrıntılar geliyor..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir